به‌روز شده در: ۱۲:۵۰ - ۳ فروردين ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۰۷۸۳
تاريخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گزارش خبری:
دولت‌های هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد چقدر بدهی خارجی برجا گذاشتند؟
بررسی آمارهای رسمی بانک مرکزی حاکی است، دولتهای هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد هر یک به ترتیب دولت خود را با بدهی خارجی ۱۷.۷ میلیارد دلار، ۲۳ میلیارد دلار و ۸.۴ میلیارد دلار تحویل دولتهای بعدی داده یا می دهند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کارگر نیوز، آمارهای رسمی بانک مرکزی حاکی است، دولت هاشمی در پایان سال 75 بیش از 17 میلیارد و 725 میلیون دلار بدهی خارجی داشت و دولت را با این میزان بدهی خارجی تحویل خاتمی رئیس جمهور بعدی داده است.

بر اساس آمارهای موجود، بدهی خارجی کشور در سال 72 بیش از 23 میلیارد دلار بوده است که تا سال 75 روند نزولی داشته است. آمار سالهای قبل از 72 در دسترس نیست.

خاتمی رئیس دولت اصلاحات نیز در حالی دولت را با بدهی خارجی 17 میلیارد دلاری تحویل گرفت که توانست در پایان سال 76 این رقم را به 12.6 میلیارد دلار کاهش دهد و روند نزولی بدهی خارجی در دولت اصلاحات تا سال 80 به رقم 7.2 میلیارد دلار ادامه داشت، ولی از سال 81 روند بدهی خارجی مجدد صعودی شد تا اینکه در پایان سال 83 رقم بدهی خارجی کشور به بیش از 23 میلیارد و 74 میلیون دلار رسید و خاتمی دولت را با این میزان بدهی تحویل احمدی نژاد داد.

دولت احمدی نژاد هم که دولت را با بدهی خارجی 23 میلیارد دلاری تحویل گرفته بود، تا پایان سال 86 این رقم را به بیش از 28 میلیارد و 647 میلیون دلار رساند ولی این روند از سال 87 نزولی شد تا اینکه در پایان سال 90 میزان بدهی خارجی به 17 میلیارد و 340 میلیون دلار رسید.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی، بدهی خارجی کشور در پایان آذرماه سال 91 به 8 میلیارد و 477 میلیون دلار کاهش یافت و اگر همین روند تا شهریور امسال ادامه داشته باشد، دولت احمدی نژاد کشور را با کمترین بدهی خارجی تحویل دولت بعدی می دهد.