به‌روز شده در: ۱۰:۱۷ - ۱ بهمن ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۰۰۷
تاريخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
قيمت خودرو در ترازوي شوراي رقابت
بالاخره خودرو کیلویی چند شد؟ + جدول
«خودرو کیلویی چند؟»؛ سه ماه و اندی از این پرسش معروف محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور؛ می‌گذرد، پرسشی که حالا دیگر برای خودش به «ضرب‌المثلی» در بازار خودرو تبدیل شده است و همه از هم می‌پرسند «خودرو کیلویی چند؟»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کارگر نیوز، احمدی‌نژاد این پرسش را در شرایطی مطرح کرد که قیمت خودرو آزاد شده بود و او می‌خواست از خودروسازان بپرسد هزینه‌های تولید را چطور حساب کرده‌اند که حالا قیمت‌ها تا این حد بالا رفته‌اند.

او پس از طرح این پرسش، شورای رقابت را مامور قیمتگذاری خودرو کرد و دستور داد تا ببیند که خودروسازان محصولات شان را کیلویی چند حساب کرده‌اند و محاسبه شان کم بوده یا زیاد؟

شورای رقابت نیز بلافاصله نخ را از احمدی‌نژاد گرفت و با اعلام اینکه تنها مرجع تعیین قیمت به شمار می‌رود، ماموریت یافت با ترازوی خودش حساب کند «خودرو کیلویی چند»؟

محاسبات شورای رقابت البته حدود سه ماه طول کشید و در این مدت مشتریان امید زیادی داشتند که ترازوی این شورا دقیق‌تر از ترازوی خودروسازان عمل کند و قیمت خودرو کاهش شدیدی بیابد، اما نشد آنچه آنها انتظار داشتند.

هرچند شورای رقابت توانست قیمت خودروها را بین ۵/۵ تا ۱۷ درصد نسبت به دوران آزادسازی قیمت، پایین بیاورد، اما مشتریان انتظاری بیش از اینها داشتند که باید دید انتظار آنها زیاد بوده یا ترازوی شورای رقابت دقیق عمل نکرده است.

البته قیمت‌هایی که هم‌اکنون در لیست فروش خودروسازان به چشم می‌آیند، نتیجه توافق آنها با شورای رقابت است، به نحوی که شورا خواهان کاهش ۱۱ تا ۲۰ درصدی بود، اما حرف خودروسازان مبنی بر کاهش ۵/۵ تا ۱۷ درصدی قیمت، در نهایت به کرسی نشست.

بالاخره کیلویی چند؟
اما ببینیم شورای رقابت در نهایت موفق شد قیمت هر کیلو خودرو را چقدر پایین بیاورد.
برای محاسبه کاهش قیمت خودروها بر حسب «کیلو»، باید به سراغ «وزن» و «قیمت» خودروهای داخلی برویم و ببینیم نرخ آنها نسبت به بهمن ماه سال گذشته،به «کیلو» چقدر از آب در آمده است.

در بین خودروهای داخلی، پراید مدل ۱۳۱ دارای کمترین وزن است و در زمان آزادسازی قیمت، کیلویی ۱۸ هزار و ۸۸۲ تومان قيمت داشت، اما حالا با توجه به نرخ جدیدش، کیلویی ۱۷ هزار و ۶۰۸ تومان به فروش می‌رسد. دیگر مدل پراید به نام ۱۱۱ نیز که ۹۰۰ کیلو وزن دارد کیلویی یک هزار و ۵۹۱ تومان در مقایسه با قیمت قبلی ارزان شده و هم‌اکنون کیلویی ۱۶ هزار و ۹۶۴ تومان می‌ارزد.

تیبا هم با وزن یک هزار و ۱۳ کیلویی خود، هم‌اکنون ۱۸ هزار و ۵۵۵ تومان در هر کیلو قیمت دارد و این به‌آن معناست که خودرو ملی سایپا ۹۸۸ تومان در مقایسه با دوران آزادسازی قیمت، ارزان شده است.

در بین دیگر خودروهای سبک وزن داخلی، با وانت پیکان روبه‌رو می‌شویم، محصولی که سنگینی آن به ۹۶۰ کیلو می‌رسد. وانت پیکان تنها خودرویی است که قیمت آن در مقایسه با نرخ قبلی افزایش داشته و حالا یک هزار و ۵۸۴ تومان گران‌تر به فروش می‌رسد. این یادگار پیکان در حال حاضر کیلویی ۱۳ هزار و ۳۵۴ تومان قیمت دارد.

اما سری به خودروهای سنگین وزن داخلی بزنیم. در حال حاضر «سوزوکی گرند ویتارا» با یک هزار و ۵۵۲ کیلوگرم وزن، سنگین ترین به حساب می‌آید و در زمان آزادسازی قیمت، کیلویی حدودا ۸۴ هزار تومان به دست مشتریان می‌رسید. با توجه به آنکه شورای رقابت قرار است قیمت امثال ویتارا را به دلیل ارزبری بالا، جداگانه حساب کند و ایران خودرو نیز بعید است به زیر نرخ فعلی آن (۱۳۰ میلیون تومان) راضی شود، احتمالا ویتارا همان کیلویی ۸۴ هزار تومان قیمت خواهد داشت. این داستان در مورد مگان و نیسان تیانا نیز صدق می‌کند، به نحوی که پارس خودرو نیز حاضر نیست این خودروها را کمتر از نرخ فعلی شان بفروشد. هم‌اکنون مگان حدود ۷۵ میلیون تومان قیمت دارد که با توجه به وزن یک هزار و ۳۷۰ کیلویی اش، کیلویی ۵۴ هزار و ۷۴۴ تومان به دست مشتریان می‌رسد. نیسان تیانا هم که یک هزار و ۵۳۳ کیلوگرم سنگینی‌اش است و پارس خودرو قیمت آن را ۱۳۵ میلیون تومان در نظر گرفته، کیلویی ۸۸ هزار تومان به فروش می‌رسد. با این حساب، همچنان قیمت هر کیلو تیانا از قیمت هر کیلو خودرو دیگر داخلی، بالاتر است.

همچنین لقب ارزان‌ترین خودرو داخلی را نیز باید به «وانت پیکان» بدهیم که ۱۳ هزار و ۳۵۴ تومان در هر کیلو قیمت دارد.

حال اما به سراغ قیمت کیلویی سمند و پژو ۴۰۵ و پارس برویم. در این بین، سمند مدل LX که یک هزار و ۲۲۰ کیلوگرم وزن دارد و در زمان آزادسازی، ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشت، کیلویی دو هزار و ۵۰ تومان ارزان شده است. سمند LX در حال حاضر کیلویی ۲۰ هزار و ۳۶۸ تومان به فروش می‌رسد. دیگر مدل سمند به نام SE هم در مقایسه با نرخ قبلی یک هزار و ۱۴۶ تومان در هر کیلو ارزان شده و هم‌اکنون کیلویی ۱۶ هزار و ۸۸۶ تومان به دست مشتریان می‌رسد.

پشت سر سمند، با پژو ۴۰۵ روبه‌رو می‌شویم، خودرویی که یک هزار و ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قیمت آن در زمان آزادسازی، ۲۶ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. این خودرو با توجه به وزن و قیمت خود، هم‌اکنون کیلویی ۲۱ هزار و ۵۰۹ تومان از آب در می‌آید و در مقایسه با نرخ قبلی، دو هزار و ۱۲۷ تومان در هر کیلو ارزان شده است. پژو «پارس» سال نیز كه یک هزار و ۲۱۵ کیلوگرم وزن دارد، قیمت‌اش در مقایسه با دوران آزادسازی، هر کیلو ۱۰ هزار و ۷۲۴ تومان پایین آمده است. پارس حالا کیلویی ۲۲هزار و ۱۹۷ تومان به فروش می‌رسد. از پارس بگذریم و سری به پژو ۲۰۶ و تندر-۹۰ بزنیم، خودروهایی که هنوز قیمت‌گذاری نشده‌اند، اما خودروسازان قیمت پیشنهادی خود را در مورد آنها به شورای رقابت اعلام کرده‌اند.

در این بین، «پژو ۲۰۶ صندوقدار» که یک هزار و ۱۹۰ کیلوگرم وزن دارد، احتمالا قیمتی برابر با ۴۲ میلیون تومان خواهد داشت که اگر این اتفاق رخ بدهد، قیمت آن کیلویی ۳۵ میلیون و ۲۹۴ هزار تومان از آب درخواهد آمد. با این حساب، ۲۰۶ صندوقدار کیلویی ۸۴۰ تومان ارزان خواهد شد. مدل‌هاچ بک ۲۰۶ نیز که ایران خودرو پیشنهاد ۳۱ میلیون تومان را برای قیمت آن مطرح کرده، کیلویی یک هزار و ۴۶۴ تومان ارزان می‌شود. همچنین تندر-۹۰ نیز که در دوران آزادسازی کیلویی ۲۹ هزار و ۵۹۶ تومان قیمت داشت، احتمالا ۳۳ میلیون تومان در مدل E۲ قیمت‌گذاری خواهد شد. اگر این اتفاق رخ بدهد، قیمت هر کیلو تندر-۹۰ نسبت به نرخ قبلی، دو هزار و ۶۹۰ تومان ارزان خواهد شد.

با توجه به آمار بالا، بیشترین ارزانی نصیب پارس شده و کمترین را پژو ۲۰۶ به خود خواهد دید.