به‌روز شده در: ۱۰:۱۷ - ۱ بهمن ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۱۲۸
تاريخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دلایل مخالفت دولت با راه‌اندازی بورس ارز اعلام شد
نماینده دولت در واکنش به پیشنهاد راه‌اندازی بورس ارز و تعیین نرخ ثابت برای کالاهای اساسی گفت: راه‌اندازی بورس ارز در شرایط تحریم کار درستی نبوده و باعث افزایش تقاضا و قیمت می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کارگر نیوز، در زمان بررسی بندهای مراعا مانده محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان پیشنهاد راه‌اندازی بورس ارز را مطرح کرد که از این طریق مشکل نرخ روز نیز تا حدی حل شود.

وی معتقد بود با بورس ارز قیمت‌ها کاهش خواهد یافت و مشکلات فعلی در مورد ارز تا حدی حل می‌شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس با توجه به اینکه مسئله ارز یکی از مهمترین مسائل لایحه بودجه سال 92 است، پیشنهاد داد: در این مورد 2 موافق و 2 مخالف صحبت کنند، بنابراین این پیشنهاد به رای گذاشته شد و با 143 رای موافق، 13 رای مخالف و 8 رای ممتنع این پیشنهاد تصویب شد.

بنابراین 2 نماینده موافق و 2 نماینده مخالف در مورد راه‌اندازی بورس ارز صحبت کردند و پس از آن نوبت به نظر دولت رسید.

نماینده دولت در مورد پیشنهاد راه‌اندازی بورس ارز اظهار داشت: همه وضعیت کشور را می‌دانند و به نظر می‌رسد محدودیت‌های ارزی بیشتر خواهد بود و شاید وضعیت بدتر از سال 91 باشد. بنابراین چرا در این شرایط پیشنهاد راه‌اندازی بورس ارز مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: این پیشنهاد چند مشکل دارد، نخست با بند الحاقی 2-3 همخوانی ندارد و همچنین در این پیشنهاد نرخ ثابت برای کالاهای اساسی ذکر کرده است که در شرایط  فعلی کشور در مورد ارز مشخص نیست نرخ ثابت چه رقمی است. البته شاید بتوان نرخ ثابتی را در نظر گرفت ولی اگر نرخ ارز خیلی بالا و یا خیلی پائین‌تر از نرخ ثابت تعیین شده، شد در حق مصرف کننده اجحاف می‌شود.

وی ادامه داد: اگر نرخ ارز ثابت به شکل قانون دربیاید قطعا مشکل ایجاد می‌کند و وقتی صحبت از بورس ارز می‌کنیم یعنی تقاضاکنندگانی که قبلا اقدام به خرید نمی‌کردند با راه‌اندازی بورس می‌توانند وارد این بازار شوند. بنابراین بر روی تقاضاهای موجود، تقاضا اضافه می‌کنیم و همچنین با توجه به اینکه هر کسی که در بورس نرخ بالاتری را اعلام کند برنده می‌شود، بورس ارز موجب می‌شود به مرور قیمت ارز افزایش یابد. همچنین برخی اقدام به خرید  ارز از بورس می‌کنند و آن را در خانه‌های خود نگه می‌دارند.

نماینده دولت ادامه داد: دولت اتاق مبادله‌ای را ایجاد کرد تا کنترل داشته باشد. بنابراین وقتی بورس ارز ایجاد شود برخی از مردم برای حفظ سرمایه خود وارد این بازار می‌شوند و تقاضا افزایش پیدا می‌کند و با کوچکترین تقاضا ممکن است قیمت‌ها دچار نوسان شود و در بورس کنترل قیمت‌ها وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در شرایطی که ایران تحریم است با راه‌اندازی بورس ارز تحریم‌کنندگان می‌توانند وضعیت را رصد کنند و بنابراین کنترل‌ها را از دست می‌دهیم. براین اساس در دوران تحریم باید از مکانیزم شفافیت دور شویم. همچنین وقتی در این پیشنهاد اعلام شده یک نرخ برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شود و نرخ دیگری برای سایر موارد به نوعی دو نرخی شدن ارز را در بودجه دیکته می‌کنیم.

نماینده دولت در پایان اعلام کرد: این پیشنهاد مغایر با قانون برنامه پنجم بوده زیرا در این قانون نرخ ارز به صورت شناور مدیریت شده آمده است ولی این بند نرخ ارز ثابت مطرح شده بنابراین دولت مخالف راه‌اندازی بورس ارز و همچنین نرخ ثابت برای کالاهای اساسی و سایر کالاها است.