به‌روز شده در: ۱۵:۰۰ - ۱ فروردين ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۱۹۲
تاريخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
وعده تبلیغاتی افزایش یارانه ها قابل اجرا نیست
دولت آینده باید برنامه و ساز و کار عملی چگونگی اجرای هدفمندی یارانه ها با تاکید بر حمایت از تولید و تأمین معیشت اقشار آسیب پذیر را تهیه و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی اجرایی نماید.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی کارگر نیوز، ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب از بی توجهی دولت به تولید انتقاد کرده و اظهار داشت: آنچه اکنون چون مانعی پیش روی اقتصاد کشور عمل کرده و مشکلات متعددی را برای این بخش رقم زده، خود تحریمی ها و ضعف مدیریت داخلی است، چراکه تحریم ها خارجی نتوانسته حرکت چرخ اقتصاد کشور را متوقف نماید.

وی ادامه داد: متاسفانه در مسیر اجرای قانون هدفندی یارانه ها در فاز اول علی رغم همه تاکیدات، تولید مورد بی مهری قرارگرفت و حمایت های پیش بینی شده متوجه این حوزه از اقتصاد کشور نشد.

فتحی پور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی که در نامگذاری سال گذشته نیز متبلور شد، این مهم تحقق نیافت، تصریح کرد: متاسفانه رفتار برخی مسؤلان دولتی به جای حمایت از تولید، به گونه ای است که گویا مبلغ واردات هستند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هم اکنون اقتصاد کشور ویلچرنشین شده است، اظهار داشت: با عدم حمایت صحیح دولت و فقدان ارائه بسته های حمایتی در شرایط فعلی سرمایه های تولید داخلی به سمت بازارهای دلالی و واسطه ای کوچ می کند.

وی با اشاره به افزایش فرارهای مالیاتی، منفی شدن تراز تجارت و افزایش واردات و کاهش ظرفیت تولید و تعطیلی کارخانجات و بیکار شدن کارگران در داخل کشور، افزود: در این شرایط برخی از دلالان و واسطه ها اقدام به احتکار کالاهای اساسی و ایجاد مشکلات متعدد برای مردم می کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه سال 92 مجلس مصوبات متعددی برای حمایت از تولید و تولیدکنندگان گنجانده شده است، گفت: ارائه معافیت های مالیات و گمرگی، تدوین بسته های حمایتی و صدور مجلس 5.3 میلیارد دلاری برای سپرده گذاری در بانکهای عامل به منظور حمایت از تولید ،داخل بیان کرد: همچنین مجلس مصوبه ای به منظور قسط بندی بدهی معوقه تولیدکنندگان واقعی را در دستور کار دارد.

فتحی پور در پایان با اعلام اینکه در این شرایط اقتصادی صرفاً مردم را خانه نشین و کارگران را  بیکار کرده ایم، خاطرنشان کرد: این در حالی است که باید با رونق اقتصادی مردم را به سمت بازارهای تولید هدایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در ادامه مسیر اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باید صنعت کشور مورد حمایت قرارگیرد، تاکید کرد: همانطور که در قانون هدفمندی یارانه ها دیده شده باید بخشی از یارانه های نقدی و حمایت های دولت به تولید و صنعت کشور اختصاص یابد و همچنین اقشار آسیب پذیر نیز مورد توجه قرار بگیرند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه منابع یارانه ها محدود است، اظهارداشت: در چنین شرایطی باید توزیع یارانه های نقدی به گونه ای باشد که جوامع هدف اصلی مانند  تولید، جامعه کارگری و اقشار آسیب پذیر از این منابع برخوردار شوند.

وی در پایان با انتقاد از برخی وعده های مطرح شده از سوی نامزدهای ریاست جهوری گفت: شعارهای تبلیغاتی که از سوی برخی نامزدها در خصوص توزیع یارانه های نقدی و افزایش آن مظرح می شود، غیرمنطقی و غیرقابل اجرا است، چراکه منابع هدفمندی محدود بوده و امکان افزایش رقم یارانه نقدی به اندازه ای که وعده داده می شود ممکن نیست.