به‌روز شده در: ۰۹:۵۴ - ۲۷ مهر ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۲۴۸
تاريخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سکه‌ باز هم ارزان می‌شود؟
طبق اعلام بانک مرکزی از فردا (اول خرداد) سکه‌های پیش فروش شده زمستان سال قبل به خریداران تحویل داده می شود و همین امر احتمالاً به سیر نزولی قیمت طلا و سکه در بازار داخلی تأثیر خواهد گذاشت.
به گزارش تسنیم، بانک مرکزی در اواخر سال گذشته به منظور تأمین نیاز‌های خرد مردم در حوزه مسکوکات طلا اقدام به پیش فروش 6 ماهه سکه کرد البته این طرح بر خلاف دوره قبلی با استقبال مردم همراه نشد و به فاصله گذشت چند روز از آغاز ثبت نام عده ای از مردم از درخواست خود انصراف دادند.

طرح پیش فروش سکه به صورت مستقیم از طریق سامانه بانک مرکزی و با عاملیت بانک تجارت انجام‌ گرفت، در سال گذشته مجموعاً  851 هزار قطعه سکه  پیش فروش شد که از این تعداد 507 هزار قطعه سکه تمام بهارآزادی و 344 هزار قطعه نیم سکه  بود. بانک مرکزی تعداد سکه های استردادی تمام بهار آزادی را 189 هزار و نیم سکه را 109 هزار قطعه سکه اعلام کرده است.

بانک مرکزی در اینباره اعلام کرده است که در دوره اول که تعداد 9 میلیون و 600 هزار قطعه سکه پیش فروش شد هدف مهار رشد نقدینگی و رفع حباب و مهار نوسانات بازار سکه و طلا بود، لیکن در دوره اخیر هدف اصلی تامین نیازهای خرد هموطنان به مسکوکات طلا مد نظر قرار داشت که خوشبختانه با پاسخگویی نیازهای مطروحه، طرح در پایان سال گذشته  خاتمه یافت.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته به اعلام خبری در همین ارتباط پرداخت که مورد توجه خریداران سکه در طرح اخیر پیش فروش سکه قرار گرفت؛ رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم اعلام کرد که بانک مرکزی پیش از موعد مقرر قصد دارد سکه‌های پیش خرید شده را به مردم تحویل دهد.

برهمین اساس بدلیل محدود بودن تعداد سکه های پیش فروش شده ، بانک مرکزی از اول خردادماه اقدام به تحویل سکه های پیش خریده شده می نماید و خریداران این دور از پیش فروش سکه‌ می توانند با در  دست داشتن مدارک شناسایی معتبر به شعب ثبت نامی بانک تجارت مراجعه و سکه های خویش را دریافت کنند.

از فردا شعب بانک تجارت آمادگی تحویل سکه‌های مردم در دور اخیر پیش فروش سکه را دارند؛ همزمانی تحویل سکه‌های پیش فروش شده با آغاز سیر نزولی طلا در بازار داخلی و خارجی این احتمال را قوت می دهد که از فردا یا همین امروز بار دیگر بر شدت سیر نزولی طلا اضافه شود.

به گزارش تسنیم، محمد کشتی آرای در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص دلایل کاهش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر، گفته بود: کاهش ارزش جهانی طلا، افزایش عرضه طلا به بازار و همچنین رکود بازار خرید (نبود تقاضا برای خرید) از دلایل عمده این نوسان قیمتی است.

وی با تأکید براینکه تقاضا برای خرید طلا و سکه در بازار به شدت کاهش یافته است، گفت: رکود در بازار حاکم است و اکثر مردم به دلیل نگرانی از ارزان شدن طلا در روزهای آینده، قصد فروش طلاهای خود را دارند.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ضمن اشاره به اینکه مردم فروشنده طلا شده‌اند به جای خریدار، افزود: مشخص نیست وضعیت قیمت در روزهای بعد چطور باشد چراکه پیش بینی این وضعیت برای کسی ممکن نیست.

به گزارش تسنیم؛ هر اونس طلا در بازارهای جهانی طی روز گذشته به 1351 دلار رسیده است این درحالی است که طی دو روز قبل هر اونس طلا در بازار 1360 دلار قیمت داشت.

در پی کاهش ارزش جهانی طلا طی روز گذشته بار دیگر قیمت طلا و سکه در بازار داخلی با کاهش قیمت همراه شد تا جایی که امروز هر گرم طلای 18 عیار با ارزش 110 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود.

در بازار سکه نیز کاهش قیمت مشهود است به نحوی که دیروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ارزش یک میلیون و 130 هزار تومان، طرح جدید یک میلیون و 180 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 630 هزار تومان، ربع سکه 385 هزار تومان و سکه یک گرمی 278 هزار تومان در بازار سبزه میدان تهران قیمت‌گذاری شده و به فروش می رسید.