به‌روز شده در: ۱۶:۵۶ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۲۶۲
تاريخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نامه انجمن خودروسازان به شورای رقابت
خودروسازان در نامه ای به شورای رقابت خواستار تعیین تکلیف هرچه سریعتر وضعیت قیمت سایر خودروها شدند.

مهر: خودروسازان در نامه ای به شورای رقابت خواستار تعیین هرچه سریعتر قیمت خودروهایی شدند که بخش عمده قطعات آنها وارداتی است و نرخ ارز، نقش تعیین کننده ای در قیمت تمام شده آنها دارد.

تندر 90، مگان و پژو 206 از جمله خودروهایی هستند که قیمت آنها هنوز مشخص نشده است و اطلاعات مربوط به قیمت تمام شده آنها هفته گذشته از سوی خودروسازان به شورای رقابت اعلام شده تا در مورد آنها تصمیم گیری شود.

جمشید پژویان، رئیس شورای رقابت دیروز گفته بود این اطلاعات به بانک مرکزی ارائه شده تا پس از تعیین نرخ تورم، قیمت‌ جدیدخودروهای تولیدی به صورت CKD مشخص شود.

برخی مسئولان صنعت خودرو می گویند: قیمت تمام شده خودرویی مانند تندر 90 با احتساب 28میلیون تومان قطعات وارداتی و هزینه مونتاژ، رنگ، هزینه های تامین مالی و هزینه های فروش حداقل 35 میلیون تومان است، این در شرایطی است که شرکت رنو مدتی قبل قصد داشت قیمت پک قطعات وارداتی ال نود را به 32میلیون تومان افزایش دهد که با چانه زنی خودروسازان داخلی از این کار منصرف شد. قیمت تمام شده مگان نیز حدود 85 میلیون تومان برآورد می شود.

 
براساس آخرین تغییرات نرخ ارز، شرکت رنو هم اکنون پک قطعات وارداتی هر دستگاه ال نود را 28میلیون تومان و مگان را 11 هزار دلار به خودروسازان داخلی می فروشد.

 
آنان همچنین می افزایند: قیمت تمام شده خودروهای تولیدی به صورت سی کی دی را نمی توان با فرمولی که شورای رقابت اعلام کرده محاسبه کرد، چرا که این خودروها برخلاف خودروهایی همچون پراید، وابستگی شدیدی به نرخ ارز دارند و بخش عمده قیمت آنها را هزینه های ارزی تشکیل می دهد و این درحالی است که خودروسازان تمام ارز مورد نیاز برای واردات را از بازار آزار تهیه می کنند.

در همین ارتباط ، پژویان نیز هفته قبل در یک نشست خبری گفته بود که با توجه به افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت خودروهای تولیدی به صورت CKD‌ بیشتر از خودروهای داخلی خواهد بود.

باید امیدوار بود اعلام قیمت این مدل از خودروها به سرنوشت مدلهای تولید داخل که با تعلل چند ماهه شورای رقابت منجر به سردرگمی بازار و خریداران شد، گرفتار نشود و شورای رقابت هر چه سریعتر با اعلام فرمول قیمتگذاری این خودروها، بازار را از بلاتکلیفی خارج کند.