به‌روز شده در: ۱۶:۴۹ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۲۷۲
تاريخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عضو هیات علمی دانشگاه مطرح کرد:
واردات خودرو در انحصار چند خانواده خاص
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در حال حاضر واردات خودرو به کشور در انحصار چند خانواده خاص است.

علی خاکساری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه سیا‌ست‌گذاری‌ها و شروط وضع شده برای واردات خودرو به کشور، واردات این محصول را در انحصار چند خانواده خاص درآورده است.


وی با بیان این‌که این موضوع موجب شده قیمت خودروهای وارداتی در بازار به صورت مستقیم و غیرمستقیم از سوی چند واردکننده اصلی تعیین شود، خاطرنشان کرد: در این میان آنچه که اهمیتی نداشته و از بین می‌رود حقوق مصرف‌کنندگان است که مجبورند خودروهای مدنظر خود را گران‌تر از نرخ واقعی خریداری کنند.


عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: هم‌اکنون حدود 80 درصد بازار خودرو در اختیار دو برند هیوندایی و کیا است که این خودروها نیز از سوی یک خانواده وارد می‌شوند. همچنین محصولات تویوتا و رنو نیز توسط خانواده دیگری وارد می‌شود.


وی افزود: ‌این در حالی است که باید سیاست‌گذاری واردات خودرو به‌گونه‌ای صورت گیرد که هر کسی هر خودرویی که دلش خواست را بتواند وارد کند در آن صورت هیچ واردکننده‌ای نخواهد توانست محصولات وارداتی را به نرخ دلخواه عرضه کند.


خاکساری با بیان این‌که ریشه انحصار شکل گرفته در واردات خودرو به عملکرد سیاست‌گذاران این صنعت و همچنین خودروسازان داخلی بازمی‌گردد، تصریح کرد:‌ واردکنندگان تاجرند و به دنبال سود حداکثری هستند اما این سازمان‌های دولتی‌ به ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستند که باید حافظ منافع مردم بوده و سیاست‌گذاری‌ها را در این جهت اصلاح کنند.