به‌روز شده در: ۱۴:۴۹ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۳۱۰
تاريخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۷:۵۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
ورزشکاران مراقب آب‌زدایی در تابستان باشند
دانشیار گروه فیزیولوژی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان معتقد است که تغییرات فصل تغییری در نوع تمرینات ایجاد نمی‌کند، بلکه در اجرای تمرینات باید یکسری ملاحظاتی را در نظر بگیریم.

ایسنا: دکتر بهمن میرزایی ، اظهار کرد: تغییر فصل شرایط خاصی را برای نوع تمریناتی که ورزشکار برای آماده سازی خود انجام می‌دهد به وجود نمی‌آورد، بلکه به خاطر شرایط آب و هوایی احتمال دارد ورزشکار دچار آب زدایی شود که برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است ورزشکار با تغییر محیط ورزش و انجام یکسری تمرینات در داخل سالن که از تهویه مناسبی برخوردار هستند تا حد امکان مانع کم آبی بدنش در جریان تمرینات شود.

وی افزود: این باور غلط است که بگویم با شروع فصل گرما یکسری از تمرینات استقامتی یا قدرتی را باید حذف کرد و این مساله از نظر علم تمرین فرضیه درستی نیست، بلکه باید زمان بندی تمرینات را به نحوی طرح ریزی کنیم که ورزشکار دچار کم آبی نامحسوس نشود، چرا که این مساله قدرت، استقامت و زمان واکنش ورزشکار را نسبت به یکسری تمرینات تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین ورزشکار در هر رده سنی در عین ورزش باید مکانیسم تشنگی بدن خود را کنترل کند تا به اوج آمادگی جسمانی مطلوب برسد.

میرزایی تعداد جلسات تمرین را برحسب میزان آمادگی جسمانی در ورزشکاران حرفه ای 8 تا 12 جلسه طی صبح و بعد از ظهر و با کاهش اوج آمادگی جسمانی به چهار تا شش جلسه در روز، عنوان کرد.

وی گفت: کسانی که برای حفظ سلامتی به فعالیت ورزشی می پردازنند باید سه تا پنج جلسه در روز به مدت نیم ساعت (به طوری که موجب افزایش ضربان قلب آنها شود) و متناسب با آمادگی جسمانی ورزش کنند. البته افراد مسن این فعالیت‌ها را باید با ملاحظات خاص و طبق نظر پزشک انجام دهند تا دچار مشکل حاد نشوند.

دانشیار گروه فیزیولوژی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان تاکید کرد: نوع تمریناتی که ورزشکار در تابستان یا زمستان انجام می‌دهد تفاوت خاصی ندارد، بلکه اگر مقاومتی وجود داشته باشد ملاحظاتی از نظر اجرای تمرینات است که این امر بستگی به زمان بندی تمرینات و شرایط آمادگی جسمانی ورزشکار دارد.

وی افزود: ورزشکار در فصل گرما به هیچ عنوان نباید منتظر تشنگی باشد چون در صورت دچار شدن به مشکل کم آبی این امر روی قدرت هماهنگی عصب و عضله و زمان واکنش ورزشکار تاثیر نامطلوبی می‌گذارد و مانع اجرای درست وی در زمان تمرینات می‌شود.

میرزایی در پایان از منتشر شدن کتاب تمرینات مقاومتی مبتنی بر آنالیز فنون کشتی توسط پژوهشگاه تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری خبر داد و اظهار کرد: این کتاب برای نخستین بار توسط پژوهشگاه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب به معرض نمایش عموم قرار می گیرد.