به‌روز شده در: ۱۴:۴۹ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۳۶۵
تاريخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
زنی که هیچ‌گاه خطا نکرد
یک استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که «یکی از القاب حضرت زینب(س) عقیله بنی‌هاشم است» گفت: زینب (س) فرد خردمندی بود به همین جهت به او عقیله بنی هاشم می‌گفتند یعنی زنی که هیچ‌گاه خطا نکرد و همواره می‌دانست که وظیفه‌اش چیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهاشم بطحائی گلپایگانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با تسلیت ایام رحلت حضرت زینب(س) اظهار کرد: حضرت زینت ویران‌کننده کاخ یزید و یزدیان بوده است، حضرت وقتی می‌خواست با امام حسین(ع) عازم سفر شود به نزد جعفر همسر خود رفت و به او گفت می‌دانم که نقش و جهاد من خوب همسرداری کردن است و از آن پنج تن فقطحسین برای من مانده است و از تو درخواست دارم که او را تنها نگذارم.

وی ادامه داد: زینب می‌دانست که مدیریت منزل با او است اما بنا به دلایلی این درخواست را از همسر خود داشت.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: زینب (س) می‌دانست که در این سفر چه آینده‌ای دارد، ولی با رفتن به این سفر فرصت‌ها را حفظ کرد با خردمندی خود نشان داد که دختر علی(ع) و فاطمه(س) است. براساس خردمندی‌اش بود که گوشه‌ای از آن نهضت بزرگ را برعهده گرفت شاید اگر زینب (س) نبود نهضت کربلا شکست می‌خورد و اگر بعد از آن همه مصیبت، مدیریت درست زینب نبود خدا می‌دانست که چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: زنان جامعه ما اگر می‌گویند که پیرو زینب (س) و حضرت فاطمه زهرا (س) هستند باید به آنها اقتدا کنند یعنی فرهنگ زینب را بشناسند از فرصت‌ها به نحو احسن استفاده کنند، زینب وقتی دید که دشمن می‌خواهد ادعا کند که پیروز شده است با یک سخنرانی غرا و با بیان کلمات کوبنده دِین خود را به نهضت عاشورا ادا کرد زینب بود که از تمام فرصت‌ها نهایت استفاده را کرد.

گلپایگانی خاطرنشان کرد: زنان جامعه ما باید فرصت‌شناس باشند و از گذرگاه‌های زندگی به درستی عبور کرده و در هیچ صحنه‌ای از زندگی خود را نبازند، اگر ما می‌خواهیم حداقل شباهتی به زینب و حضرت زهرا(س) داشته باشیم باید سنت آنها را احیا کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: بعد از گذشت 14 قرن مقام زینب برای زنان جامعه ما از هر چیزی با ارزش‌تر است، چرا که زینب سیاستمدار بود نه ریاستمدار. زنان جامعه ما باید همانند زینب در تبلور دین بکوشند نه در تبلور و زیبایی ظاهری خود و خودنمایی کنند و مایه دست فرودستان شوند.