به‌روز شده در: ۱۶:۵۶ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۳۷۱
تاريخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
بنزین 2300 تومانی در باک‌خودروهای‌صفر
با احتساب قیمت در نظر گرفته شده برای این بنزین و ۳۰ لیتر بنزینی که از کارخانه در باک بنزین هر خودرو وجود دارد، می‌توان به این نتیجه رسید که هر خودرو با افزایش قیمتی نزدیک به 48 هزار تومان همراه خواهد بود.
دنیای اقتصاد: در حالی خودروسازان از جانب دستگاه‌های دولتی موظف به اجرای استاندارد یورو۴ بر محصولات تولیدی خود از ابتدای تیر ماه امسال هستند، که از کارخانه‌های خودروسازی خبر می‌رسد حداقل بنزین یورو۴ مورد نیاز آنها برای پر کردن باک خودروهای صفرشان هنوز تامین نشده است.
 
هرچند طبق اعلام شركت ملی پالايش و پخش فرآورده‌های نفتی ايران، قرار بوده از اول خرداد امسال بنزین یورو۴ در تهران و پس از آن در کلانشهرهایی از جمله مشهد و اصفهان و چند شهر دیگر نیز آغاز شود، خودروسازان برای تامین سوخت مورد نیاز خودروهای صفر خود در کارخانه با مشکل مواجه هستند.
 
بر همین اساس آن طور که از کارخانه‌های خودروسازی خبر می‌رسد، این روزها با وجود نامه‌نگاری‌های فراوان خودروسازان با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، این شرکت هنوز برای تامین سوخت یورو۴ خودروسازان در کارخانه اقدام نکرده ‌است، البته سوخت مورد نیاز خودروسازان با یک شرط تامین خواهد شد و آن هم پرداخت مبلغی بیش از ۲۳۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین یورو۴ است.
 
با احتساب قیمت در نظر گرفته شده برای این بنزین و ۳۰ لیتر بنزینی که از کارخانه در باک بنزین هر خودرو وجود دارد، می‌توان به این نتیجه رسید که هر خودرو با افزایش قیمتی نزدیک به 48 هزار تومان همراه خواهد بود. البته مشکل خودروسازان برای تامین سوخت مورد نیاز خود در کارخانه تنها به قیمت بالای این سوخت باز نمی‌گردد.
 
یکی دیگر از مشکلات آنها این است که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حاضر به تامین این سوخت برای سایت‌های شهرستان خودروسازان نیست.
 
استدلال نفتی‌ها در این رابطه این است که با توجه به اینکه شهرستان‌هایی که در آنها خودرو تولید می‌شود جزو کلانشهرها نیستند، توزیع سوخت در آنها انجام نمی‌شود. این در حالی است که بسیاری از تولیدات خودروسازان در این سایت‌ها به کلانشهرها نیز ارسال می‌شود.