به‌روز شده در: ۱۶:۴۹ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۴۱۹
تاريخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گرانی 100 درصدی املاک منطقه1 تهران
بنابرارزیابی کارشناسان مستقل قیمت مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری در مناطق شمالی تهران نزدیک به 100 درصد گران شده است.
خبرآنلاین: افزایش نجومی قیمت مسکن در تهران هنوز متوقف نشده است اگر چه به نظر می رسید در فروردین ماه شتاب فزاینده قیمت ها در بازار مسکن اندکی کاهش پیدا کرده است اما ارزیابی کارشناسان آزاد نشان می دهد در اردیبهشت ماه شاهد شتاب گیری مجدد قیمت ها در بازار هستیم.
 
مقایسه قیمت مسکن در برخی از محلات شهر تهران در نیمه شمالی پایتخت نشان می دهد قیمت های اردیبهشت ماه در مقایسه با اسفند سال 91 معادل 9 درصد افزایش پیدا کرده و در مقایسه با اردیبهشت ماه سال 91 متوسط نرخ افزایش معادل 78 درصد بوده است. نکته جالب آنکه بر خلاف نیمه نخست سال گذشته که بیشترین افزایش قیمتها در مناطق متوسط نشین و محلات حاشیه ای تهران اتفاق افتاده بود، در اردیبهشت ماه سال 91 شاهد افزایش تا 100 درصدی قیمتها در مناطق شمالی تهران هستیم.
 
دلیل این مسئله به عرضه و تقاضای مسکن بازنگشته، بلکه ناشی از بازتاب کاهش ارزش پول ملی در ارزش دارایی هاست، در حال حاضر به گفته فعالان بازار مسکن شاهد رکود مبادلات هستیم و این افزایش قیمت ها در واقع بیشتر ناشی از ارزش انتظاری املاک در مقابل سقوط ارزش پول است. یعنی اگر صاحب ملکی در اردیبهشت ماه سال 91 ملکی 200 میلیون تومانی داشته است، با احتساب متوسط قیمت 653 هزار تومانی سکه در اردیبهشت ماه سال 91 دارایی با ارزی معادل 306 عدد سکه را مالک بوده است.
 
امروز با متوسط قیمت یک میلیون و 316 هزار تومانی سکه بهار آزادی ارزش ملک دویست میلیون تومانی به 152 سکه کاهش پیدا کرده است، این مسئله باعث می شود مالکان برای جبران زیان ناشی از کاهش ارزش اتفاق افتاده قیمت های انتظاری خود را افزایش دهند. امروز با احتساب افت ارزش پول که با قیمت سکه ارزیابی کردیم، قیمت ملک 200 میلیون تومان سال 91 باید به 403 میلیون تومان افزایش پیدا کند تا براساس قیمت های نسبی مالک صاحب ملکی با ارزش سال 91 باشد.
 
این منطق قیمت های نسبی در سالهای اخیر و همزمان با فشار تورمی ناشی از هدفمندی و تحریم ها، اصلی ترین عامل افزایش قیمت دارایی های ثابت بوده است.