به‌روز شده در: ۱۵:۴۱ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۵۱۰۶
تاريخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عضو انجمن صنفی کارگران کوره‌پزخانه‌های قرچک ورامین:
هزاران کارگر برای معاش دست‌فروشی می‌کنند
یک فعال صنفی کارگران کوره ‌پزخانه‌ها می‌گوید: حدود نود درصد از کوره‌پزخانه‌های قرچک ورامین تعطیل شده و این مساله منجر به بیکاری کارگران شاغل در کوره‌پزخانه‌ها و روی آوردن آنها به مشاغل کاذب شده است.
به گزارش کارگر نیوز، «جعفر معصومی اصل» عضو انجمن صنفی کارگران کوره‌پزخانه‌های قرچک ورامین در گفتگو با ایلنا، گفت: کوره ‌پزخانه‌های قرچک به دلیل رکود بازار و افزایش قیمت حامل‌های انرژی تقریبا غیرفعال شده‌اند، به طوریکه از حدود ۴۰، ۵۰ کوره پزخانه این منطقه، در حال حاضر فقط ۳ یا ۴ واحد فعال هستند.
 
وی افزود: اگر فرض بگیریم به طور متوسط در هر واحد ۴۰ نفر کار می‌کرده‌اند، با این رکود و توقف فعالیت، بیش از هزار کارگر بیکار شده‌اند.
 
این فعال صنفی کارگران کوره‌پزخانه‌ها با بیان اینکه مسئولان باید فکری به حال کارگران این صنف بکنند افزود: کارگران بیکار شده یا دستفروشی می‌کنند یا در مشاغل کاذب دیگر مشغول به کار هستند.
 
وی ادامه داد: این کارگران حتی در زمان اشتغال، بخش قابل توجهی از سوابق بیمه‌ای خود را نیز از دست داده‌اند و تعداد بسیاری از آن‌ها با وجود کهولت سن، نمی‌توانند بازنشست شوند.
 
معصومی اصل در ادامه به روند افزایش دستمزد کارگران کوره‌پز اشاره کرد و گفت: هرساله افزایش دستمزد کارگران این صنف با انعقاد پیمان‌های دسته‌جمعی میان انجمن‌های صنفی کارگران و اتحادیه‌های کارفرمایی با حضور نمایندگان دولت انجام می‌شد که متاسفانه از سال گذشته هیچ پیمانی منعقد نمی شود و دستمزد‌ها همچنان بدون تغییر باقی مانده است.
 
وی در پایان تصریح کرد: کارگران کوره‌پزخانه‌ها با دستمزد سالهای پیش بایستی کار کنند و البته با توجه به بیکاری گسترده، فرصت شغلی با‌‌ همان شرایط هم برایشان فراهم نمی‌شود.