به‌روز شده در: ۱۶:۳۱ - ۲۸ مهر ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۵۱۱۳
تاريخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
زئيس مجمع عالي نمايندگان کارگران ايران در گفت و گوی تاکید کرد:
لزوم نقش تصميم گيرنده نمايندگان بيمه شدگان
کارگر نیوز: بدون شک، سلامت جسم و روان، زيربنايي ترين عامل پيشرفت و تکامل يک جامعه است و رسيدن به اين مهم، مستلزم بهبود و پيشرفت بهزيستي و تامين اجتماعي است......
به گزارش پایگاه خبری کارگر نیوز، امروز 25 تيرماه مصادف با روز بهزيستي و تامين اجتماعي است. بدون شک، سلامت جسم و روان، زيربنايي ترين عامل پيشرفت و تکامل يک جامعه است و رسيدن به اين مهم، مستلزم بهبود و پيشرفت بهزيستي و تامين اجتماعي است. روز تامين اجتماعي بهانه اي شد تا مصاحبه اي با آقاي سيد محمد ياراحمديان رئيس مجمع عالي نمايندگان کارگران ايران و يکي از دلسوزان تامين اجتماعي داشته باشيم که در ذيل مي آيد.
 
تامين اجتماعي از چه جهت داراي اهميت است؟
 
موضوع تامين اجتماعي، از اين حيث موضوع مهمي است که مخاطبين بسيار زيادي را تحت پوشش قرار داده که اين مخاطبين بالغ بر 17 ميليون بيمه شده اصلي و با احتساب خانواده هايشان که بالغ بر 42 ميليون نفر هستند ولذا اهميت اين موضوع باعث شده تا روزي را به همين نام، نامگذاري کنند. اين روز فرصت بسيار مناسبي است که دغدغه هاي بيمه شدگان مطرح شود و از طرفي مديران و مسئولان حوزه سازمان تامين اجتماعي هم دستاوردهاي خودشان را در اين فرصت مطرح کنند که چه دستاوردهايي در سال هاي گذشته داشته اند و چه برنامه هايي در آينده دارند. اين روز فرصتي است براي تشريک مساعي با موضوع تامين اجتماعي. ما به عنوان نمايندگان بيمه شدگان از منظر نمايندگي بيمه شدگان مسائل خود را مطرح مي کنيم و مديران و مسئولان سازمان تامين اجتماعي هم از منظر خودشان برنامه ها و دستاوردهايشان را عنوان مي کنند.
 
بيمه شدگان تا چه اندازه از سازمان تامين اجتماعي رضايت دارند؟
 
از منظر بيمه شدگان، فاصله بسيار زيادي بين رضايتمندي صددرصدي بيمه شدگان و خدماتي که از ناحيه سازمان تامين اجتماعي دريافت مي کنند، وجود دارد. دليل آن هم اين است که تعداد مخاطبين زياد است و در گرفتن خدماتي که طبق قانون تامين اجتماعي پيش بيني شده، بعضا با مشکلاتي روبرو مي شوند و آن مشکلات هم از ناحيه دستورالعمل ها و آيين نامه هايي است که از ناحيه مديران و مسئولان سازمان تامين اجتماعي، رويه مي شود و بعضا اين رويه ها، رويه هاي غيرقانوني است و منجر به ثبت شکايات بيمه شدگان در ديوان عدالت اداري مي شود که جهت رسيدن به حق و حقوق خودشان مجبور هستند شکاياتي را در اين ديوان ثبت نمايند.
 
اين درست است که 50 درصد شکايات در ديوان عدالت اداري را تامين اجتماعي به خودش اختصاص داده؟
 
بله متاسفانه. همان طور که مستحضر هستيد، 65 دستگاه در تظلم خواهي خودشان در مرجع صالحي به نام ديوان عدالت اداري حضور مي يابند که متاسفانه سازمان تامين اجتماعي به تنهايي بيش از 50 درصد ثبت شکايات را در بين 65 دستگاه به خودش اختصاص داده و اين تابلوي نامناسبي از خدمت رساني سازمان تامين اجتماعي به صاحبان آن است که بيمه شدگان سازمان تامين اجتماعي هستند و اميدواريم در آينده شرايطي فراهم شود که اين شکايات با شيب ملايمي کمتر شود. طبق آماري که وجود دارد، بخشي از اين شکايات نسبت به سال هاي گذشته کاهش پيدا کرده ولي خود رقم بيش از 50 درصد ثبت شکايت، عدد بسيار بزرگي است و اميدواريم روزي برسد که ديگر براي هيچ بيمه شده اي مشکلي پيش نيايد که مجبور شود با ثبت شکايت در ديوان عدالت اداري، به خواسته هاي قانوني و مشروع خودش (طبق قانون تامين اجتماعي) برسد.
 
آيا دو طرح تصويبي دولت مبني بر مهارت آموزي در محيط کار واقعي و کارورزي فارغ التحصيلان دانشگاهي آسيبي به سازمان تامين اجتماعي وارد مي کند؟
 
ما در ماه هاي گذشته شاهد بوديم دو طرح توسط دولت و به عبارتي شوراي عالي اشتغال تصويب شد و به مديران مرتبط ابلاغ شد. يکي طرح مهارت آموزي در محيط کار واقعي و دوم بحث دستورالعمل کارورزي فارغ التحصيلان دانشگاهي بود. اين دو طرح به ظاهر با عنوان توانمندي منابع انساني مطرح شده و اينکه نيروي انساني قبل از ورود به بازار کار بتواند مهارتي کسب کند. منتها اين ظاهر اين دو دستورالعمل است. باطن قضيه اين است که بناست اين نيروهاي مهارت ديده، جايگزين کارگراني شوند که در کارگاه ها مشغول به کار هستند و طبق قانون، مشمول قانون کار و تامين اجتماعي مي شوند. ما اعتقاد داريم اين دو دستورالعمل با متن و نص قانون کار در تضاد است و بايستي ابطال شود و پيگيري هاي قانوني و حقوقي خودمان را هم جهت ابطال اين دو دستورالعمل دنبال مي کنيم.
 
چرا معتقديد اين دو طرح بايد ابطال شود؟
 
اگر منابع انساني از شموليت قانون کار و شموليت قانون تامين اجتماعي دربيايند، هم در حوزه روابط کار، آسيب هاي جدي را خواهيم ديد و هم در حوزه تامين اجتماعي. با توجه به کاهش منابع درآمدي سازمان تامين اجتماعي که از محل بيمه کارگران تامين مي شود، اگر ما اين عدم شموليت را برداريم، علي القاعده با کاهش جدي منابع درآمدي سازمان روبرو خواهيم شد و سازمان تامين اجتماعي را با بحران جدي روبرو خواهد کرد. در نتيجه ما پيگير هستيم که اين موضوع به زودي ابطال شود.
 
مسئولان سازمان تامين اجتماعي چه واکنشي نسبت به دلايل مخالفت شما داشته اند؟
 
نکته قابل توجه اين است که مديران و مسئولان ارشد سازمان تامين اجتماعي تا اين لحظه که با شما صحبت مي کنم (شنبه 24 تير ساعت 16) حاضر به اعلام موضع و نقد اين دو دستورالعمل اشتغالي دولت نشده اند و دليل آن هم اين است که مديران مسئولي که در سازمان تامين اجتماعي مشغول به کار هستند، از آنجا که وابستگي خودشان را بيشتر به دولت مي دانند تا خدمت گيرندگان و بيمه شدگان سازمان تامين اجتماعي، بنابراين نسبت به اين دو طرح اعلام موضع نمي کنند تا به نوعي در جهت جلب رضايت دولت حرکت کرده باشند.
 
اجرايي شدن اين دو طرح چه پيامدهايي خواهد داشت؟
 
در صورت عدم اعلام موضع، اگر اين دو طرح اجرايي و عملياتي شود و منابع انساني از شموليت سازمان تامين اجتماعي خارج شوند، سازمان در آينده نه چندان دور با مشکل و بحران بسيار جدي روبرو خواهد شد چرا که در منابع پايدار بيمه اي خودش با مشکل روبرو مي شود و دليل آن هم عدم شموليتي است که طبق آن دو دستورالعمل اين نتيجه را به دنبال دارد که کارگر از شموليت قانون کار و تامين اجتماعي در مي آيد و تحت عنوان کارورز مشغول به کار مي شود. اين باطن اين دو دستورالعمل است.
 
.... و حرف آخر؟
 
مهم ترين خواسته و مطالبه جدي بيمه شدگان اين است که سازمان تامين اجتماعي صرفا توسط صاحبان خودش که همان بيمه شدگان تامين اجتماعي هستند، مديريت شود اما حضور نمايندگان بيمه شدگان در سازمان تامين اجتماعي صرفا يک حضور نمايشي است و هيچ گونه تاثيرگذاري در تصميم گيري ها و تصميم سازي ها ندارد . ما دنبال اين هستيم که شاهد اصلاح ساختار تامين اجتماعي در آينده نه چندان دور باشيم. موضوع اصلاح ساختار سازمان تامين اجتماعي در مجلس مطرح شده و اميدواريم در آينده شرايطي فراهم شود که نمايندگان بيمه شدگان در همه ارکان سازمان تامين اجتماعي از هيات امنا تا هيات مديره و هيات نظارت بتوانند نقش واقعي و بسيار پررنگ و تصميم گيرنده اي داشته باشند.
منبع: روزگار ما