به‌روز شده در: ۱۴:۴۴ - ۲۷ تير ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۵۶۸۰
تاريخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
آغاز به کار یازدهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد با حضور وزیر کار
یازدهمین کنگره بین‌المللی دانش‌ اعتیاد فردا با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی افتتاح می‌شود.
به گزارش کارگر نیوز، دبیر کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد با اعلام این مطلب به خبرنگار ایلنا گفت: این کنگره که از فردا چهارشنبه 22 شهریور ماه جاری به مدت دو روز شروع به کار می‌کند. این مراسم توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران و سازمان بهزیستی کشور با حضور و مشارکت تمامی فعالان و صاحبنظران حوزه‌های مرتبط در سطح ملی و بین‌المللی و با ارائه سخنرانی‌ها، پنل‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی، مقالات در موضوعات مختلف ازجمله علوم پایه، بالینی، انسانی، اجتماعی، حقوق و غیره به همراه نمایشگاه جانبی در مرکز همایش‌های بین المللی رازی تهران برگزار می‌شود.

محسن روشن‌پژوه افزود: با توجه به همزمانی برگزاری یازدهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد، با آغاز اولین سال دواز‌همین دوره ریاست جمهوری و ششمین برنامه توسعه کشور، ضرورت پرداختن به اعتیاد، یکی از اولویت‌های اصلی حوزه سلامت است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره محورهای اصلی کنگره نیز گفت: ایجاد بستری مناسب برای گفتمانی سازنده و تعامل بیشتر اندیشمندان در گروه‌های مختلف و ارتباط موثر آنان با تصمیم‌گیرندگان و تسهیل به کار‌گیری و تبدیل نتایج طرح‌های علمی به کاربردهای عملی و ورود نتایج پژوهش‌ها از درون گزارش‌های کتابخانه‌ای به بستر جامعه و اتخاذ تدابیر آینده‌نگرانه، محورهای اصلی این کنگره است.

رویا نوری (پژوهشگر اعتیاد زنان) نیز در باره اهمیت این کنگره گفت: سبب‌شناسی اعتیاد در ایران دارای سابقه طولانی است و اصلی‌ترین خلاء موجود در این زمینه سبب‌شناسی حساس به جنس‌واره بود که هیچ مطالعه جامعی در مورد آن صورت نگرفته‌بود.

وی، برگزاری پنل‌های تخصصی درباره اعتیاد زنان در کنگره را دلیل اهمیت این موضوع دانست و افزود: با توجه به روند روبه گسترش اعتیاد زنان نیاز به یک مطالعه جامع در مورد سبب شناسی اعتیاد حساس به جنس‌واره از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر شناسایی و براساس آن تحقیقاتی صورت گرفت که در کنگره به آن پرداخته می‌شود.

مدیرعامل انجمن یلدا یاران، برگزاری پنل تخصصی "نگاهی به چالش‌های بکارگیری رویکرد جنسیت محور در مواجهه با اعتیاد زنان در ایران " را نمونه یکی از این پنل‌ها دانست که در آن گلاره مستشاری (نماینده دفتر اعتیاد و جرم سازمان‌ملل)، سارا اسمی‌زاده (مسئول دپارتمان زنان انجمن تولد دوباره)، محسن احمدی (فعال اجتماعی و روزنامه‌نگار) و لیلا ارشد (مدکار اجتماعی و مدیرعامل خانه خورشید) به سخنرانی خواهند پرداخت.

 کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد در یک دهه گذشته، علاوه بر جذب مشارکت جمع کثیری از اندیشمندان، صاحبنظران و پژوهشگران در عرصه ملی و بین‌المللی، توجه بخش مهمی از سیاستگذاران، مسئولان، دست‌اندرکاران، ارائه‌دهندگان خدمت و فعالان حوزه کنترل و کاهش اعتیاد و عموم مردم را نیز به خود جلب کرده است.  

دهمین دوره برگزاری این کنگره نیز شاهد حضور حدود 2 هزار و 500 نفر از متخصصان، درمانگران، پژوهشگران و کارشناسان این حوزه، 11 سخنران مدعو از کشورهای مختلف و همکاری گسترده نهادهای معتبر ملی و بین‌المللی، دستگاه‌های دولتی، سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی بود.

برگزاری مناظره در مورد موضوعات چالشی اساسی حوزه اعتیاد و اضافه شدن جوایز جدید به منظور تقدیر از مقالات برتر را از نوآوری های کنگره امسال است.