به‌روز شده در: ۲۰:۳۰ - ۲۵ مهر ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۶۳۳۶
تاريخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مقام مسئول کارگری تاکید کرد
ضرورت توجه به سبد معیشت در تعیین دستمزد کارگران
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از شورای عالی کار خواست تا در تعیین دستمزد کارگران واقع‌نگر باشد و سبد معیشت و حداقل‌های زندگی کارگران را در نظر بگیرد.
به گزارش کارگر نیوز، هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تشکیل جلسه اخیر دستمزد شورای عالی کار، اظهار کرد: شرکای اجتماعی و گروه‌های کارفرمایی و کارگری در حال مذاکره هستند تا شاخص‌ها و مولفه‌های مزد را تعریف کنند.
 
وی افزود: با توجه به اینکه معیشت خانوارهای کارگری از اهمیت بالایی برخوردار است، انتظار می‌رود کارفرمایان واقع‌بینانه به آن توجه داشته باشند و به موضوع مزد به عنوان رفع تکلیف نگاه نکنند.
 
این مقام مسئول کارگری ادامه داد: طبعا تشکیل کمیته دستمزد در شورای عالی کار به همفکری و جمع‌بندی میان گروه‌های کارگری و کارفرمایی برای تعیین مزدی شایسته کمک می‌کند.
 
وی افزود: با توجه به فشردگی جلسات دستمزد در روزهای پایانی سال، زمان زیادی برای بحث و بررسی وجود ندارد لذا کمیته دستمزد شورای عالی کار کمک می‌کند تا مباحث مربوط به تعیین دستمزد به شکل کارشناسی شده‌تری پیگیری شود.
 
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با تاکید بر اینکه ماده ۴۱ قانون کار تنها ملاک تعیین دستمزد است، خاطرنشان کرد: در بند یک ماده ۴۱ به موضوع نرخ تورم و در بند ۲ به سبد معیشت خانوار اشاره شده که در سال‌های گذشته برای ارتقای توان خرید کارگران توجه به بند ۲ مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.