به‌روز شده در: ۱۲:۲۲ - ۲۰ آذر ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۷۱۷۸
تاريخ انتشار: ۲۳ دي ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار شهر ری:
درست نیست کارگران را با سیاست‌های انجماد مزدی آزار دهند
«محمدرضا داعی» معتقد است؛ بالا رفتن هزینه‌های زندگی ازجمله اجاره بها و قیمت مواد غذایی موجب شده سرپرست‌ خانوارهای کارگری نتوانند از پس تامین معاش آبرومندانه بربیایند.
به گزارش کارگر نیوز، «محمدرضا داعی» عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار شهر ری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، درباره بالا رفتن هزینه‌های زندگی خانوارهای کارگری گفت: هزینه‌های زندگی در سال ۹۶ به نسبت سال پیش از آن؛ افزایش چشمگیر داشته است. برای نمونه قیمت اجاره بها بین ۲۰ تا ۴۰ درصد در شهرهای بزرگ افزایش داشته است.
 
وی افزود: برای نمونه در محله‌های کارگرنشین مثل شهرک مشیریه و کهریزک ۲۰ میلیون رهن و ۵۰۰  تا ۷۰۰ هزار تومان اجاره می‌گیرند؛ این در شرایطی است که تا سال گذشته اجاره‌بها بسیار ارزان‌تر بود. امروز کارگران نمی‌توانند با حداقل مزد ۹۳۰ هزار تومانی تا این میزان اجاره بها بپردازند.
 
رئیس شورای اسلامی کار بسته‌بندی شیر پگاه؛ در ادامه با بیان اینکه مطلع هستم که بسیاری از خانوارهای کم‌درآمد مواد لبنی ازجمله شیر را از سفره‌های خود حذف کرده‌اند، گفت:  باید تاسف خورد که طبقات فرودست جامعه حاضر شده‌اند از سلامتی خود و فرزندانشان به خاطر کم‌درآمد بودن چشم‌پوشی کنند.
 
این فعال صنفی کارگری در ادامه با بیان اینکه نان، قوت غالب افراد بی‌بضاعت و کم بضاعت جامعه شده است، گفت: حتی وقتی می‌گوییم نان قوت غالب شده به این معنی نیست که این افراد نان با کیفیت و مثلا کنجددار می‌خرند، بلکه نان معمولی و حتی نصفه نان می‌خرند. این در شرایطی است که دولت بازهم برای افزایش قیمت نان، خیز برداشته‌ است.
 
داعی در ادامه به ذکر یک مثال دیگر از قدرت خرید از دست رفته کارگران پرداخت و گفت: یک نفر از همکاران به من گفت که در بازار میوه و تره‌بار کارگری را دیده که از فروشنده غرفه تقاضا داشت که از میوه‌های ته مانده برایش کنار بگذارد. وقتی از این کارگر پرسیده شد که چرا این‌کار را می‌کند؛ در جواب گفت: من ماهی ۱ میلیون ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارم که ۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومان آن را اجاره می‌دهم و با داشتن دو فرزند دیگر توان خرید میوه‌های با کیفیت را ندارم.
 
رئیس شورای اسلامی کار بسته‌بندی شیر پگاه با تاکید بر اینکه در این شرایط همانند سال گذشته اجازه نخواهیم داد که بر مبنای تورم اعلامی حداقل مزد تعیین شود، گفت: محاسبه تورم اعلامی تنها وقتی به ما کمک می‌کند، که آن را در سبد معیشت لحاظ کنیم؛ برای نمونه وقتی سبد معیشت پس از به‌روزرسانی ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان محاسبه شد، تورم اعلامی را در آن لحاظ می‌کنیم تا به عدد حداقل مزد دست یابیم و اینگونه بخشی از قدرت خرید از دست رفته کارگران را جبران کنیم.
 
داعی در پایان گفت: درست نیست که کارگران را تا ابد با سیاست‌های انجماد مزدی آزار دهند و باید مزد  به گونه‌ای تعیین شود که نه تنها هزینه‌های زندگی را پوشش دهد بلکه کارگران بتوانند پولی هم برای خود پس‌انداز کنند؛ این راهی است که همه دنیا رفته و ماهم باید برویم.