به‌روز شده در: ۱۵:۰۰ - ۱ فروردين ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۸۰۰۵
تاريخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
طرح های اشتغالی ربیعی شکست خورد/ وزارت کار درگیر مسائل حاشیه‌ای شد
فعال بازار کار با اشاره به افزایش نرخ عمومی بیکاری و افزایش بیکاری جوانان به دو برابر نرخ عمومی بیکاری در دوره ربیعی گفت: علی رغم شعارهای زیاد نه تنها بازار کار کشور توسعه پیدا نکرده ، بلکه ظرفیت های اشتغال محدودتر شده است.
به گزارش کارگر نیوز، حمید حاج اسماعیلی،فعال بازار کار در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره عملکرد ربیعی گفت: کارنامه ربیعی در وزارتخانه تعاون , کار و رفاه اجتماعی مثبت نیست . ربیعی طی 4 سال گذشته بیش از آنکه به وظایف اصلی وزارتخانه بپردازند درگیر مسائل فرعی و حاشیه ای در وزارتخانه بودند.
 
وی ادامه داد: وظیفه اصلی وزارت کار تنظیم روابط کار است متأسفانه یکی از ضعیف ترین اقدامات را در این قسمت شاهد بودیم .خاموش شدن بنگاه های قدیمی و کاهش فعالیت کارگاه ها از مهمترین ناکارآمدی های ربیعی طی این مدت است. افزایش نرخ عمومی بیکاری و افزایش بیکاری جوانان و فارغ التحصیلان به دو برابر نرخ عمومی بیکاری حاصل دوره تصدی ایشان است.
 
حاج اسماعیلی گفت: علی رغم شعارهای زیاد نه تنها بازار کار کشور توسعه پیدا نکرده است، بلکه ظرفیت های اشتغال در کشور محدودتر هم شده است. ربیعی در اجرای طرح های اشتغالزایی کاملاً ناموفق بودند، حاصل طرح هایی مثل کاج ؛تکاپو و طرح حمایت از اشتغال روستایی جز هدر دادن منابع کشور هیچ بازده ای نداشته است.
 
فعال بازار ادامه داد:ایشان در هماهنگی سازمان ها و ارگان های کشور برای حمایت از بازار کار به درستی عمل نکردند. نمونه بارز آن عدم ارائه تسهیلات ارزان و آسان بانکی برای بنگاه های کشور است. بخش تعاون به فراموشی کامل سپرده شده است، تعداد تعاونی در زمان شروع دولت یازدهم بیش از 110 هزار بود و الان به کمتر از 75 هزار تعاونی رسیده است .
 
فعال بازار کار گفت: تنش روابط کار در برخی ازسالهای فعالیت ایشان آنقدر زیاد بود که تعداد پرونده های تشکیل شده در هیئت های حل اختلاف به بیش از یک میلیون پرونده می رسد. بحران صندوق های بازنشستگی ناشی از عدم مدیریت صحیح هزینه در این صندوق هاست، متأسفانه ایشان اشراف کافی بر امر عزل و نصب ها در این صندوق ها ندارند و عده ی کثیری از بازنشستگان و افراد ناکارآمد از طریق دوستان و هم نوعان سیاسی ایشان به جمع حقوق بگیران این صندوق ها اضافه شدند.
 
حاج اسماعیلی گفت: تمامی مسئولیت ها در وزارت کار و صندوق تأمین اجتماعی در اختیار افراد ضعیفی است که وابسته سیاسی ایشان در خانه کارگر می باشند. عمده فعالیت ربیعی مربوط به بهزیستی و بیمه هاست که به دلیل عدم تخصیص سهم دولت برای حمایت از این اقشار موجب تحمیل بخش زیادی از این هزینه ها به صندوق تامین اجتماعی شده است. طرح های غیر کارشناسی و عدم تخصیص منابع پایدار در ساختار طرح های حمایتی متاسفانه این طرح ها را با شکست قطعی و سر خوردگی فقرا همراه کرده است. در حال حاضر شرایط موجود نماینگر شکست ربیعی  در هدایت وزارت تعاون , کار و رفاه اجتماعی است . بهتر است روحانی برای مدت باقی مانده دولت و اصلاح امور فرد جدیدی را به جای ایشان بگمارند. ان‌شاءالله مجلس با نگاهی ملی و کارشناسی به استیضاح ایشان رای مثبت داده شود.
 
وی درباره آمار اشتغالزایی در دولت یازدهم و دوازدهم افزود:آمار رسمی که می توان به آن استناد کرد لیست ارسالی به سازمان تأمین اجتماعی است که حدود 13 میلیون می باشد این آمار علی رغم رشد جمعیت و افزایش کارجویان و جمعیت فعال کشور رشد قابل قبولی نداشته است. اگر بانک اطلاعاتی جامعی در خصوص بازار کار وجود داشت دقیقتر می شد نرخ بیکاری کشور را از جمعیت فعال استخراج کرد . البته با آمار مرکز آمار ایران تعداد بیکاران 3 میلیون و 220 هزار نفر است که به همین تعداد هم اشتغال ناقص  وجود دارد، بنابراین برآورد کرد تعداد بیکاران کشور بیش از 6 میلیون نفراست.