به‌روز شده در: ۱۲:۵۰ - ۳ فروردين ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۸۳۱۶
تاريخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
/فقر پیامد تبعیض نژادی است
کارفرمایان اروپایی کولی‌ها را استخدام نمی‌کنند
درحالیکه کشورهای اروپایی «هفته کولی‌ها» را جشن می‌گیرند، هزاران نفر از آنها از تبعیض شغلی کارفرمایان علیه خود گلایه دارند.
به گزارش کارگر نیوز به نقل از وبسایت رورنامه انگلیسی گاردین، اروپایی‌ها به منظور گرامیداشت هفته کولی‌ها در حال آذین‌بندی شهرها هستند به امید اینکه دیگر تبعیضی بر آنها روا نشود.
 
با این حال جمعیت کولی‌های اروپا همچنان از یک موضوع گلایه دارند. اینکه کارفرمایان حاضر به استخدام آنها نیستند. حتی به گفته خودشان فرم‌های استخدامی که پرمی‌کنند، به علت نفرتی که از آنها وجود دارد، پاره پاره شده و به سطل آشغال می‌روند.
 
آنها در همه جای اروپا حضور دارند اما اسپانیا بزرگترین جامعه کولی‌های این قاره را دارد. فقر به خاطر بیکاری در میان آنها بیشتر از سایر گروه‌های مهاجران است. ادارات دولتی کولی‌ها را استخدام نمی‌کنند و کارفرمایان بخش خصوصی هم درصورت تمایل آنها را با شرایط مدنظر خود، به کار می‌گیرند. کارهایی که همه‌کس حاضر به انجام آنها نیستند، همانند نظافت کلوپ‌های شبانه.
 
همین نگرش منفی به کولی‌ها، از آنها کارگران ارزان‌قیمت ساخته است حتی وقتی که شهروند کشورهای اروپایی باشند. دستفروشی، نظافت آپارتمان‌ها و کار در کارگاه‌های غیرمجاز از دیگر مشاغلی است که به کولی‌ها پیشنهاد می‌شود.
 
برگزارکنندگان این جشن امیدوارند که سیاست‌گذاران کشورها در برنامه‌های رفاهی خود جایی هم برای کولی‌ها پیش‌بینی کنند. هر چند به گفته آنها تبعیض علیه کولی‌ها کاسته شده است و مانند قدیم نیست. به صورت کلی اصل‌ و تبار کولی‌ها متعلق به کشورهای آمریکای جنوبی است از این رو آنها بیشتر به زبان‌های اسپانیای و پرتغالی صحبت می‌کنند اما حتی این امر مانع از تعدی به حقوق آنها در پرتغال و اسپانیا نشده است.