به‌روز شده در: ۱۵:۲۲ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۹۳۵۵
تاريخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رونمایی از سامانه ثبت قراردادهای کار شاید تا پایان هفته
از مرداد ماه سال گذشته که طرح سامانه " ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست" رونمایی شد مقررشد تا این سامانه به صورت رسمی آغاز به کار کند که هیچگاه محقق شد. اکنون برای چندمین بار وعده رونمایی از سامانه از سوی وزارت کار برای آخر هفته داده شده است.
به گزارش کارگر نیوز، مرداد ماه سال 96بود که سامانه " ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست" با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، مهندس مشیریان معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رونمایی شد .

بیش از90‌درصد نیروی کار قراردادهای موقت دارند قانون کار مانع مهم رفع مشکلات قراردادهای کارگری است. مقرر شد تا سامانه امنیت شغلی و ثبت قراردادهای کارراه اندازی شود،سامانه که بناست کارفرمایان را موظف به ثبت تمام قراردادهای کارگری و جزییاتش کند تا بلکه به اختلافات دامنه‌دار کارگری و کارفرمایی سروسامانی بدهد.

کارگرانی که حالا براساس اعلام وزارت کار، 94درصدشان با قراردادهای موقت کار می‌کنند و افرادی وجود دارند که با 25‌سال سابقه کار هنوز قرارداد چندماهه در دستشان است. با این وجود فعالان کارگری و کارفرمایی امیدی به حل این چالش کهنه کارگران و کارفرمایان ندارند.

آنها مهمترین مانع حل مشکل را «قانون کار» می‌دانند و معتقدند؛ این سامانه به هیچ عنوان نمی‌تواند کارفرمایان را محدود کند، زیرا قوانین کار اختیارات نامحدودی به کارفرمایان داده است. این سامانه از سال گذشته در چندین نوبت متعدد قرار بود که راه اندازی شود اما راه اندازی نشد و تا کنون ادامه دار شد.

*راه اندازی سامانه ثبت قراردادهای کار از اول مهر ماه96

شهریور ماه سال گذشته بود که اسماعیلی ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه اندازی سامانه امنیت شغلی و قرارداد کار گفت: سامانه ثبت قراردادهای کار در حال حاضر در مرحله آزمایشی است و از اول مهر در دسترس قرار می گیرد.

*راه اندازی سامانه ثبت قراردادهای کار تا پایان هفته

احمد مشیریان، معاون وزیر کار با اشاره به راه اندازی دو سامانه «بارگذاری قراردادهای کار»و«ثبت الکترونیکی دادخواست کارگران»از پایان هفته جاری، گفت:تعرفه دریافت نام کاربری از دفاتر پیشخوان فردا نهایی می شود.

احمدمشیریان درباره این سامانه گفت: این سامانه توسط وزارت کار آماده است و قرار بود از اردیبهشت ماه راه اندازی شود اما بعد از بخشنامه دولت مبنی بر اینکه تشکیل پرونده راه اندازی این سامانه باید از طریق دفاتر پیشخوان انجام شود، با سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات تفاهم نامه ای منعقد شد تا مقدمات ثبت نام کارگران و کارفرمایان برای دریافت نام کاربری در سامانه جامع روابط کار از طریق دفاتر پیشخوان فراهم شود.

* تعرفه ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه ثبت قرار داد فردا تعیین می‌شود

وی با بیان اینکه تعیین تعرفه ثبت نام کارگران و کارفرمایان در دفاتر پیشخوان باید از سوی سازمان تنظیم مقررات اعلام شود گفت: با توجه به اینکه از ما درخواست شده تا نرخ پیشنهادی خود را اعلام کنیم، تعرفه 2500 تومان را برای ثبت پیشنهاد دادیم که البته نظر آنها حدود 5 هزار تومان است. با این حال قرار است فردا سازمان تنظیم مقررات تعرفه نهایی ثبت نام کارگران و کارفرمایان را تعیین و به ما ابلاغ کنند.

معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در صورت تعیین تعرفه، فعالیت سامانه جامع روابط کار از اواخر هفته جاری در کل استان تهران و از دو هفته آینده در چهار استان البرز، قزوین، اردبیل و سمنان به طور آزمایشی آغاز می شود.

مشیریان گفت: آنچه که در فاز نخست  این سامانه در دستور کار قرار می گیرد، نخست سامانه آپلود قراردادهای کار از سوی کارفرمایان و در بخش کارگری هم سیستم ثبت دادخواست از سوی کارگران است تا نیازی به مراجع حضوری برای ثبت شکایات خود نداشته باشند.

از جمله مهمترین ویژگی های این سامانه ثبت الکترونیکی شکایات کارگران بدون مراجعه حضوری است. همچنین در قالب این سامانه کارفرمایان ملزم به بارگذاری قراردادهای کار می شوند که امکان رصد و پایش وضعیت قردادهای موقت و سفید فراهم می شود.