به‌روز شده در: ۰۸:۴۴ - ۴ تير ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۰۱۰۳
تاريخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عضو کارگری شورای عالی کار اعلام کرد؛
سکوت استیضاح کنندگان ربیعی در برابر معیشت حداقلی کارگران
عضو کارگری شورای عالی کار گفت:دیر زمانی از استیضاح ربیعی نگذشته‌ است که فراموش کنیم استیضاح کنندگان وضعیت معیشتی کارگران را یکی از دلایل استیضاح عنوان می کردند؛ آن آقایان امروز کجا هستند؟
به گزارش کارگر نیوز، علی خدایی عضو کارگری شورای عالی کار در یادداشتی به نکاتی در خصوص طرح تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وضعیت معیشت کارگران پرداخت.
 
در طی روزهای اخیر که بحث جلسات شورایعالی کار مطرح است و در این زمینه نقطه نظرات مختلف بیان می‌شود، یک نکته را تقریبا به اکثر رسانه ها از جناح‌های مختلف گفتیم ولی انعکاس داده نشد!! وآن مطالبه ما از نمایندگان مجلس بود.
 
هنوز دیر زمانی از استیضاح ربیعی نگذشته‌است که فراموش کنیم نمایندگان استیضاح کننده وضعیت معیشتی کارگران را یکی از دلایل استیضاح عنوان می‌کردند، آن آقایان امروز کجا هستند که معیشت حداقلی کارگران نیز بر باد رفته که هیچ!
 
آقای سرپرست هنوز حکم وزارت نگرفته تخلف قانونی می‌کند و از برگزاری جلسات شورایعالی کار نیز خودداری می‌کند؟!؟! شما که راه استیضاح دوسه ماه یکبار را بلدید چرا در حد یک سئوال هم به این مسئله ورود نمی‌کنید؟!؟!
 
و اما بعد....دوستان کارگرم؛ در طی سالهایی که من توفیق فعالیت کارگری دارم هیچگاه بدون مسئله نبوده‌ایم و نخواهیم بود، پس نکته‌ای که امروز اهمیت‌دارد ،حفظ مطالبه گری و هوشیاری است.
 
در حال حاضر علاوه بر موضوع معیشت، مسئله تفکیک وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی در سطح مجلس مطرح است. کمتر از دوهفته پیش به دعوت آقای محجوب وجهت بیان نظر گروه کارگری در کمیسیون اجتماعی مجلس حضور داشتم و مخالفت کارگران را با ذکر دلایل عنوان کردم. و جالب اینکه نمایندگان کارفرمایان حاضر نیز دقیقا با شدت و حدّت ما با این طرح مخالف بودند.
 
اما این‌طرح در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شد؛ کمیسیونی که هم به واسطه ترکیب اعضا وهم به واسطه مسئولیتی که برعهده دارد باید بیشترین همراهی را با نظرات تشکلهای عالی کارگری وکارفرمایی می‌داشت،این آقایان اگر نمایندگان ملت هستند که دوگروه شریک سازمان تامین اجتماعی‌و وزارت کار یعنی کارگران و کارفرمایان مخالف این طرح بودند! لطفا توضیح دهندبه نظر کدام ملت عمل کردند؟
 
اما شنیده‌های مختلف حکایت از این نکته دارد که فراکسیون امید و از همه مهمتر حزب سیاسی که سرپرست فعلی وزارت کار نیز منتسب به آن حزب است، در تلاش برای تفکیک وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی و پس از آن اخذ وزارت رفاه وتامین اجتماعی است.
 
وظاهرا کسی با وزارت کار و تعاون کاری ندارد، و شاید مهمترین دلیل بی توجهی به حوزه‌ روابط کار و تمرکز بر بسته‌های حمایتی حوزه رفاه به همین منظور باشد.
 
از طرفی بعد از واریز منابع درمان سازمان تامین اجتماعی به حساب خزانه دولت اینبار شنیده‌های ما حکایت از تلاش عده‌ای برای حذف یکی از معدود کارشناسان و دلسوزان عضو هیئت مدیره دارد. و باز خبر تایید نشده‌ای حکایت از تلاش عده‌ای برای تامین وجه مورد نیاز بسته‌های حمایتی از محل منابع سازمان دارد.
 
اما چند نکته:
 
۱-اگرخدای ناکرده سازمان تامین اجتماعی دچار مشکل شود، کشور دچار ابر بحرانی خواهد شد که حل آن در دست هیچ کس نخواهد بود، لطفا دست از نابودی آن بردارید
 
۲-فراکسیون امید ،فراکسیونی سیاسی است و ورود آن با شکل جمعی به تایید یا رد مسئله‌ای تخصصی فقط به موقعیت آن در بین مردم لطمه خواهد زد.
 
به عنوان یک رأی دهنده به لیست شما درخواست میکنم، تنها چیزی که ازشما ندیدیم امید است، بیش از این ما را پیش کسانیکه به درخواست ما به شما رأی دادند شرمنده نکنید.
 
۳-انتظار کارگران از نمایندگان مجلس در هر دو زمینه همراهی آنها با بدنه جامعه و تحقق خواسته‌های آنهاست، فرقی نمیکند امید، ولایی، مستقلین همگی به یک اندازه مسئولند.
 
۴-باز هم تکرار میکنیم با هر گونه تفکیک در وزارت‌ کار و سازمان تامین اجتماعی پیش از احیای شورایعالی تامین اجتماعی وپیش از اصلاح ساختار مدیریتی سازمان به سمت مدیریت ونظارت سه جانبه مخالفیم.
 
۵- و باز هم تکرار می کنیم در زمینه افزایش قدرت خرید دست از پیگیری بر نخواهیم داشت وگرچه توقعمان از دولت ومجلس است ما امیدمان صرفا به اتحاد وهمراهی ومطالبه‌گری کارگران است بس!