به‌روز شده در: ۰۸:۴۴ - ۴ تير ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۰۱۷۱
تاريخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
وجود جریان های خاص در وزارت صمت؛ سرپیچی یک مدیر میانی از دستور وزیر
اعطای مجوز همواره یکی از موضوعات چالشی در وزارت صمت بوده که گاها با رانت و مفسده همراه بوده است. در تمام کشورهای توسعه یافته و پیشرفته اعطای مجوز بسیار سهل و در چارچوب ضوابط شفاف و قابل فهم می باشد.....
به گزارش کارگر نیوز؛ اعطای مجوز همواره یکی از موضوعات چالشی در وزارت صمت بوده که گاها با رانت و مفسده همراه بوده است. در تمام کشورهای توسعه یافته و پیشرفته اعطای مجوز بسیار سهل و در چارچوب ضوابط شفاف و قابل فهم می باشد در حالی که در ایران برخلاف دیگر کشورها اعطای مجوز سخت ترین و پرحاشیه ترین بخش فعالیت بخش خصوصی است.
 
براین اساس هر از گاهی شاهد رفتارهای تبعیض امیز در اعطای مجوز می باشیم. به طور مثال اعطای مجوز فعالیت شرکت داتیس خودرو به عنوان نماینده انحصاری شرکت هایکو آلمان یکی لز این موارد است. این شرکت جز معدود واردکنندگان است که از شرکت مادر نمایندگی رسمی دریافت نموده و دارای LOC می باشد. این در حالی است که طی دو سال اخیر در اعطای مجوز فعالیت خود در ایران با کارشکنی های مختلفی روبرو بوده است.
 
در اخرین نمونه از این کارشکنی ها می توان به نامه شماره ۶۰/۱۴۹۶۷۲ مورخ ۱۳۹۷/۶/۷ اشاره کرد که علی رغم دستور صریح به صدور لوح فعالیت شرکت داتیس خودرو توسط وزیر محترم صمت ولی هنوز این اتفاق نیفتاده است.  
 
در این نامه عنوان شده:"موضوع ممنوعیت یا محدودیت در واردات خودرو صرفا مربوط به مدیریت تقاضای ارز در شرایط حاضر است و ارتباطی با صدور مجوز فعالیت نمایندگان رسمی برای واردات یا خدمات پس از فروش ندارد و همانطور که قبلا دستور داده ام باید کماکان تا جایگزین شدن روش مناسب دیگر ادامه یابد"
 
متاسفانه علی رغم دستور صریح وزیر محترم صمت، مرکز امور اصناف و بازرگانان تاکنون لوح را صادر ننموده است که جای تامل دارد.  
 
عدم تمکین به دستور وزیر توسط مرکز اصناف اولا نشان از ان دارد که وزیر محترم فاقد اقتدار در مدیریت مجموعه تحت امر خود است و ثانیا این شائبه را ایجاد می کند که مرکز اصناف تحت نفوذ جریان های دیگری مدیریت می شود.
 
این در حالی است که قرار است وزیر محترم صمت به زودی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت کار به مجلس معرفی گردد. انتظار مردم و فعالان بخش خصوصی از وزرا اقتدار مدیریتی، مقابله با جریان های خاص و پرنفوذ در وزارتخانه هاست که مانع از بروز رفتارهای سلیقه ای گردد./ایسکانیوز