به‌روز شده در: ۱۵:۲۲ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۰۶۹۲
تاريخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در گفت‌وگو با کارگر نیوز:
تغییرات در اعضای هیات مدیره مجمع نمایندگان کارگران استان تهران/ دولت باید به مزدبگیران و اقشار ضعیف جامعه کمک کند
کارگر نیوز: در جلسه ماهیانه مجمع نمايندگان کارگران استان تهران، اعضای هیات مدیره دستخوش تغییرات شد.
به گزارش کارگر نیوز، «محمدرضا تاجیک» «لیلا بهاری»، «علی محمدی» و «عزیزه شریفی» به ترتیب به عنوان رییس هیات مدیره، نائب رئیس، خزانه‌دار و دبیر معرفی شدند.

رییس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در گفت و گو با خبرنگار کارگر نیوز گفت: محوريت اين جلسه را بررسي چگونگي افزايش مزد در کمیته سه جانبه دستمزد و مشكلات عديده تامين اجتماعي در خصوص كمبود نقدينگي و ورود به بحران نام برد.

تاجیک با بیان اینکه امروز مزد تعیین شده تنها ۳۷ درصد از هزینه‌های سبد معیشت کارگران را پوشش می‌دهد، افزود: حتی اگر بخواهیم که آمار بانک مرکزی از تورم را در سال ۹۷ در سبد معیشت لحاظ کنیم، مزد تعیین شده تنها ۳۳ درصد از هزینه‌های سبد معیشت کارگران را پوشش می‌دهد. ولی با توجه به معیاری که گذاشتیم که سبد معیشت پارسال و ۸۰۰ هزار تومانی است که تا ابتدای شهریور ماه داشتیم، قیمت سبد معیشت به ۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان می‌رسد. و این به هر حال این اتفاقی است که رخ داده است.

نماینده مجمع عالی نمایندگان کارگران در شورای عالی کار در پاسخ به این پرسش که صندوق بین‌المللی پول نوید تورم ۴۰ درصدی را در سال ۹۸ داده است، آیا در این شرایط افزایش حتی ۱۰۰ درصدی مزد می‌تواند پاسخگوی هزینه‌های سرسام آور زندگی باشد، گفت: توجه داشته باشد که حتی اگر تورم ۴۰ درصدی وارد اقتصاد شود این تورم را باید در هزینه‌های سبد معیشت محاسبه کرد نه اینکه گفت ۴۰ درصد باید به حداقل دستمزد تعیین شده اضافه شود! در تعیین دستمزد معیار، تورم هزینه‌های اقلام سبدِ معیشتِ خانوارهایِ کارگری است. البته این نکته را باید اضافه کنم حتی اگر ۱۰۰ درصد افزایش دستمزد را داشته باشیم؛ بازهم نسبت به هزینه‌های سبد معیشت، عقب هستیم و کارگران هر روز فقیر‌تر می‌شوند.

وی می‌افزاید: قطعا دولت باید در شرایط تحریم، سهم بیشتری را به مزدبگیران و اقشار ضعیف جامعه پرداخت کند؛ چراکه همین حالا اگر به هر سوپر مارکتی در شمال یا جنوب شهر تهران یا هر شهر دیگری سر بزنید، می‌بینید که قیمت یک بطری شیر در عرض چند ماه ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. توجه کنید که شیر جزئی جدا نشدنی از سبد مصرفی خانواده‌هاست. در کل همه اقلام مصرفی به میزانی چشمگیر افزایش قیمت داشته‌اند. مایه تاسف است که با وجود اینکه نمایندگان دولت هزینه‌های سبد معیشت را در شورای عالی کار تایید کرده‌اند، بازهم هیچ اقدام جدی برای جبران مافات انجام نمی‌دهند.