به‌روز شده در: ۱۵:۲۲ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۰۷۳۸
تاريخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
پس از افشاگری سخنگوی کمیسون اصل 90:
گزارش روزنامه جوان از انتصاب آقای"سخنگو امنیتی" در یک شرکت خودروسازی +اسناد
روزنامه جوان در گزارش امروز خود به انتصاب یک مدیر سیاسی در یکی از شرکت های خودروسازی پرداخت
به گزارش کارگر نیوز به نقل از روزنامه جوان؛ در برنامه زنده مناظره که روز جمعه با موضوع آزادسازی قیمت خودرو  پخش شد، بهرام پارسایی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه باور دارم خودروساز مافیاست گفت: این مافیا در حدی است که می تواند جلوی تحقیق و تفحق را بگیرد و هزینه بقای آن را باید مردم بپردازند. این اظهارات در حالی است که روزنامه جوان در گزارش امروز خود(یکشنبه 11/9/1397) به تشریح یکی از ناکارآمدی های این صنعت پرداخته است:

"قبلا شایعه شده بود که مسئولان سازمان حمایت در هیئت مدیره شرکت های خودروسازی سمت دارند. حالا انتصاب یک مسئول دیگر سوال برانگیز شده و خودروسازان باید در این خصوص روشنگری کنند. به گزارش جوان در حالی که شعارهای بسیاری درباره واگذاری مناصب مدیریتی و هیئت مدیره شرکت ها به افراد خبره تمامی ندارد، روند استفاده از مدیران غیرمتخصص در مناصب تخصصی همچنان ادامه دارد. این روند در صنعت خودروسازی شتاب بیشتری دارد و در آخرین اتفاق رخ داده در این صنعت یکی از مدیران سیاسی به عضویت هیئت مدیره یکی از شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو درآمده است. اگر طبق آنچه که در روزنامه رسمی منتشر شده صحیح باشد و تصاحب اسمی نباشد، می توان انتصاب چنین افرادی در هیئت مدیره شرکت های ایران خودرو را در هم تنیدگی منافع برخی از مدیران خودروساز با نهادهای مختلف اجرایی تلقی که نیازمند بازنگری و روشنگری است. موضوعی که چندی پیش سخنگوی کمیسیون اصل 90 به درستی به آن اشاره کرده و گفته بود: علت نابسامانی در صنعت خودرو، مالکیت دولتی خودروسازان است؛ چرا که خودروسازان در انحصار دولت است و دولت نمی تواند کارآمد آن را مدیریت کند.

انتصاب افراد پرنفوذ دستگاه های مختلف اجرایی کشور در شرکت های خودروساز از یک طرف سبب ایجاد حاشیه امن مدیریتی می شود و از طرف دیگر شرکت خودروساز را تبدیل به یک بنگاه سیاسی می نماید. قطعا در چنین ساختاری نمی توان انتظار بهبود وضعیت صنعت خودرو را داشت و لذا در جا زدن حاصل و برآیند این ساختار معیوب می شود. وضعیت کیفی خودروهای تولیدی و هزینه خودروسازان نشان از اداره ناکارآمد صنعت خودروسازی کشور دارد که یکی از علل آن همین ساختار مدیریت سیاسی حاکم بر آن است.

یکی از افرادی که صاحب حکم عضویت در هیئت مدیره یکی از شرکت های ایران خودرو شده را می توان در لیست منتشره روزنامه رسمی برای معرفی هیئت مدیره دو شرکت"تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی ایران خودرو(ایساکو)" و "تام ایران خودرو" دید. وی یک فرد سیاسی صاحب سمت بوده است و براساس آنچه که در روزنامه رسمی کشور آمده از تاریخ 19/11/1392 عضو هیئت مدیره شرکت های تابعه ایران خودرو است. حضوری که از اساس محل سوال است و باید مدیریت ایران خودرو در خصوص این انتصاب شفاف سازی کند."

طبق روزنامه رسمی آقایسخنگو"(به فاصله چند ماه بعد از انتصابش در نهاد عالی امنیتی)، از تاریخ 19/11/1392 تا 10/8/1394 به نمایندگی از شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو(ساپکو) به سمت رئیس هیئت مدیره تام ایران خودرو منصوب می شود.


تنها 2 روز بعد از انفصال ایشان از شرکت تام ایران خودرو، وی مجددا از تاریخ 12/8/1394 تاکنون به نمایندگی از شرکت ایران خودرو، به سمت رئیس هیئت مدیره شرکت ایساکو منصوب می گردد.

انتهای خبر