به‌روز شده در: ۱۵:۲۴ - ۱ شهريور ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۱۵۲۹
تاريخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی:
نرخ بیکاری پاییز خراسان رضوی ۹ درصد است/تصویب قانون کار فعلی یکی از مترقی‌ترین دستاوردهای انقلاب در حوزه روابط کار است
مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در نشستی با خبرنگاران استان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به ارائه برنامه‌ها و گزارش عملکرد اداره کل در ده ماهه سال جاری پرداخت.
به گزارش خبرنگار ایلنا، «محمد سنجری» در نشست چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به دستاوردهای بزرگ کشور بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تصویب مترقی‌ترین قانون حمایتی در حوزه کار و بیمه بیکاری و قوانین حمایتی معلولین و تاسیس صندوق‌های بیمه‌ای ازجمله بیمه روستاییان و عشایر و بانک توسعه تعاون با دستاوردهای متعددی در زمینه توسعه و تحکیم اشتغال و بنیان خانواده غیرقابل انکار است.
 
وی تصریح کرد: جلوگیری از اخراج‌های دسته‌جمعی و همچنین تصویب افزایش دستمزد در پایان هر سال و کاهش حوادث ناشی از کار و ایجاد تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و پذیرش اصل سه‌جانبه‌گرایی را می‌توان شاخصه‌های اصلی تصویب قوانین حمایتی پس از انقلاب عنوان کنیم.
 
وی افزود: ارتقای سواد کارگران شاغل در کارگاه‌های بالای ۵۰ نفر ابتدای انقلاب از ۶۵ درصد به بیش از ۹۷ درصد که در مجموع ۲۴/۵ درصد شاغلین دارای تحصیلات دانشگاهی می‌باشند در مجموع  باعث بالا بردن سطح بهره‌وری و تولید را شاهدیم.
 
وی در ادامه افزود: پس از انقلاب در راستای توسعه امکانات رفاهی جامعه هدف ۱۱ مجموعه فرهنگی و ورزشی با زیر بنای ۵۵ هزار متر مربع احداث شده که ۷ مجموعه در شهرستان‌ها و ۳ مجموعه در مشهد به ارائه خدمت در رشته‌های مختلف ورزشی و امکانات فرهنگی می‌باشند.
 
سنجری با اشاره به ضریب پوشش بیمه‌ای گفت: در استان از ۲۷۴ هزار بیمه شده اصلی به ۲ میلیون ۷۵۳ هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که از ۲۰ درصد ضریب پوشش به ۴۳ درصد ارتقا پیدا کرده است.
 
وی در ادامه در تشریح  عملکرد ۱۰ ماهه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: براساس سیاست ابلاغی و ایجاد امنیت و تثبیت اشتغال موجود ۸۴ بنگاه اقتصادی مشکل‌دار مورد حمایت قرار گرفت که علاوه بر رفع مشکلات واحد باعث شد تا نگرانی نیروهای شاغل در این واحدها به ادامه فعالیت و دغدغه بیکاری‌شان رفع شود.
 
وی تصریح کرد: در مجموع بیش از ۴۳۰۰ دادخواست حل اختلاف به اداره واصل شد و برای اولین بار بیش از ۳۲ درصد به صورت توافقی (سازش) حل و فصل شد.
 
وی افزود: در حال حاضر ۱۸هزار و ۷۸۶ نفر مقرری‌بگیر بیمه بیکاری داریم که نسبت به مدت مشابه ۱۸ درصد افزایش داشته که با تلاش‌های صورت گرفته شده نرخ بیکاری با کاهش ۱/۹ درصدی به ۹ درصد در پاییز رسیده است.
 
وی همچنین گفت: در سال جاری تعهد ایجاد اشتغال استان ۱۱۰هزار نفر بود که در ده ماهه ۱۱۷ هزار ۹۸۹ نفر شغل جدید ایجاد شده است.
 
سنجری با بیان معضل عدم مهارت متقاضیان کار گفت: در مجموع بیش از ۳۵ هزار نفر در کاریابی‌های استان ثبت‌نام و بیش از ۱۳ هزار فرصت شغلی توسط کارفرمایان درخواست شده اما به دلیل نداشتن مهارت‌های درخواستی صرفا ۷۵۰۰نفر معرفی و بقیه فرصت‌های شغلی درخواستی بلاتصدی ماند.