به‌روز شده در: ۱۵:۲۴ - ۱ شهريور ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۱۵۵۲
تاريخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
واکنش کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار آذربایجان شرقی به طرح اصلاحات پارامتریک تامین اجتماعی
در بخش‌هایی از بیانیه کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی آمده است: عده‌ای در شرایطی که نیروی جوان تحصیلکرده کشور جویای کار است و امکان دستیابی به اشتغال پایدار برای گروه بسیاری از آنان نیست در پی طرحی با عنوان اصلاح پارمتری قانون تامین اجتماعی می‌خواهند مدت استثمار کارگران را افزایش دهند و با این حرکت‌ها در پی تحریک جامعه کارگری که بیشتر به آرامش و وحدت نیازمند است، می‌باشند.
به گزارش ایلنا، کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به  مطرح شدن طرحی که تحت عنوان اصلاحات پراسنج (پارامتریک) قانون تامین اجتماعی بی‌سر و صدا در صحن علنی مجلس مطرح و اعلام وصول شده است، انتقاد کرد.
 
متن  کامل این بیانیه به شرح  زیر است:
 
کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و تاکید فرمایشات رهبر معظم انقلاب بر دولت و مسئولین در برطرف کردن مشکلات و موانع کارگران و صنعتگران و نیز در این برهه از نظام تاکید بر اقتدار نظام جمهوری اسلامی و استمرار ارزش‌های انقلابی در چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی
 
ولی متاسفانه عده‌ای در شرایطی که نیروی جوان تحصیلکرده کشور جویای کار است و امکان دستیابی به اشتغال پایدار برای گروه بسیاری از آنان نیست در پی طرحی با عنوان اصلاح پارمتری قانون تامین اجتماعی می‌خواهند مدت استثمار کارگران را افزایش دهند و با این حرکت‌ها در پی تحریک جامعه کارگری که بیشتر به آرامش و وحدت نیازمند است، می‌باشند.
 
در این شرایط افزایش سن بازنشستگی منطقی به نظر نمی‌رسد. اینکه افرادی در سن بالا مشغول به کار باشند و در حالی که جوانان پشت سد کاریابی مانده‌اند و باتوجه به اینکه نیروهای جوان و تحصیلکرده کشور بیکارند، افزایش سن بازنشستگی مقبولیتی ندارد.
 
در حالی که این طرح‌های ضدکارگری تازگی برای جامعه کارگری ندارد یکبار در قالب ارزان‌سازی نیروی کار، گسترش مناطق آزاد و ویژه افتصادی و خارج نمودن از شمول قانون کار و نیز تبصره ۳۳ برنامه توسعه ششم آمده است که با آگاهی و اعتراض شدید تشکل‌های کارگری لغو گردیده است و حالا با طرح چندین ماده از قانون، تامین اجتماعی را    بی‌سر و صدا دستخوش تغییرات اساسی کرده‌اند و قصد نابودی حق و حقوق کارگران و بازنشستگان را دارند. از جمله تبصره ماده ۷۷ ،تبصره ۱ ماده ۲۸ و مواد ۷۵ و بند ۳ ماده ۸۰،  ماده ۷۶، قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمائی تا میزان ۵ نفر کارگر، قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور و قانون بیمه کارگران ساختمانی که بسیار نگران‌کننده است قطع یقین با دست‌اندازی به اموال تامین اجتماعی حق‌الناس کارگران و تغییرات مطرح شده که کاملا " بر ضد منافع کارگران می‌باشد را مخالفت نموده و خواستار لغو چنین طرح‌های توسط دولت و مجلسیان محترم هستیم.