به‌روز شده در: ۱۵:۲۴ - ۱ شهريور ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۱۵۷۲
تاريخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
موسوی لارگانی:
خودروسازی محدود به عده خاصی شده/ ریشه آشفتگی بازار خودرو ساختاری است
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در طول سال های گذشته صنعت خودروسازی کشور به جای پیشرفت پس رفت نموده است، گفت: متاسفانه خودروسازی محدود به عده خاصی شده است که وابسته به دولت هستند و اجازه ورود دیگران به این عرصه را نمی دهند.
به گزارش کارگر نیوز به نقل از الف، سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ریشه آشفتگی بازار خودرو ساختاری است، گفت: مدیریت دولتی، عدم خصوصی سازی واقعی، عدم نظارت کافی بر عملکرد خودروسازان، ایجاد منافع مشترک بین خودروسازان و دستگاه های ناظر از جمله مسائل ساختاری است که وضعیت کنونی بازار خودرو را شکل داده است.
 
وی گفت: اگر تنها 10 درصد از تسهیلات و کمکهایی را که در طول 40 سال اخیر به دو خودروساز بزرگ کشور کرده ایم، به یک بخش خصوصی اعطا می کردیم تا با مهندسی معکوس خودروهای وارداتی اقدام به تولید خودرو نماید، صنعت خودرو کشور به مراتب پیشرفته تر از وضعیت کنونی بود.
 
موسوی لارگانی، با انتقاد از حاکمیت مدیریت دولتی بر خودروسازان گفت: متاسفانه به خاطر همین عارضه ساختاری، درهای خودروسازی به روی جوانان مبتکر و خلاق کشور بسته است.
 
وی افزود: کسانی مانع از حضور این جوانان در صنعت خودرو می شوند.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در طول سال های گذشته صنعت خودروسازی کشور به جای پیشرفت پس رفت نموده است، خاطر نشان کرد: به طور مثال برخی از امکانات خودرو که تا چند سال پیش جزء امکانات اصلی بوده ولی در حال حاضر بابت آن پول اضافی از مشتری دریافت می شود.
 
وی ادامه داد: یعنی به جای طراحی و تولید امکانات جدید و مدرن، بابت امکانات قبلی پول پول مازاد دریافت می شود.
 
موسوی لارگانی گفت: متاسفانه خودروسازی محدود به عده خاصی شده است که وابسته به دولت هستند و اجازه ورود دیگران به این عرصه را نمی دهند.
 
وی نظارت ضعیف وزارت صنعت و سازمان استاندارد را یکی از دلایل عقب افتادگی صنعت خودرو برشمرد و گفت: بعضا برخی از ناظرین در شرکت های خودروسازی مسئولیت دارند و حقوق بگیر هستند.
 
موسوی لارگانی با قبول اینکه خودروسازی کشور در دست مافیا مدیریت می شود، گفت: این عده باعث شده اند که تغییرات در بدنه خودروسازی رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد.
 
وی با اشاره به تغییر مدیرعامل سایپا گفت: در صنعت خودرو هم تغییرات و هم ابقای مدیران، غالبا سیاسی است.