به‌روز شده در: ۱۵:۵۸ - ۱ خرداد ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۱۸۲۶
تاريخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
/ افزایش ۳۰ هزار نفری تعداد بیکاران
وزارت کار از اهداف اشتغالزایی عقب ماند
افزایش ۳۰ هزار نفری تعداد بیکاران نشان دهنده این موضوع است که دولت از هدفگذاری برای ایجاد شغل عقب مانده است، این موضوع نشان می دهد که با ایجاد ۶۰۹ هزار شغل با هدف اصلی فاصله داریم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ایجاد یک میلیون شغل در سال برنامه ریزی دولت برای سال جاری است. اما به گفته ی وزیر کار  تا کنون 609 هزار شغل ایجاد شده است. با وجود اینکه در بخش خدمات با افزایش نیروی کار مواجه بودیم،در صنعت کارخانه ای ریزش نیروی کار داشتیم.
 
از ابتدای امسال یکی از وعده‌های دولت که بارها از زبان نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان برنامه مهم دولت اعلام شد، ایجاد یک میلیون و 33 هزار شغل در سال 97 بود.
 
موضوع هدفگذاری ایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال جاری، برای نخستین بار در نشست خبری 19 دیماه سال 96 رسانه‌ای شد و رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری خود با خبرنگاران از تجهیز 327 هزار و 700 میلیارد تومان منابع برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار شغل برای سال 97 خبر داد.
 
مشاغلی که به گفته نوبخت با اجرای برنامه‌های سیاست‌های فعال بازار کار، طرح‌های اشتغالزایی خرد، اشتغال حمایتی، طرح‌های بخش کشاورزی، صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی اشتغال‌زا، تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی، حمل و نقل درون شهری، حمل و نقل برون شهری، مسکن و حوزه گردشگری پیش بینی شده بود.
 
اما مطابق آمار در یکساله منتهی به پاییز 97 حدود 609 هزار نفرشغل ایجاد شده است. تمام اهداف برنامه های اشتغالی وزارت کار در جهت کاهش نرخ بیکاری بوده است اما بر خلاف برنامه ریزی، اکنون شاهد افزایش 30 هزار نفری تعداد بیکاران هستیم.
 
عیسی منصوری،معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار درباره برنامه های اشتغالی گفت: در بخش اشتغال آنچه که هدف‌گذاری کردیم، بیش از یک میلیون شغل است. ولی برنامه‌هایی که اکنون وزارت کار دنبال می‌کند، بخشی از آن را می‌توانیم پوشش دهیم به شرط آنکه هماهنگی بین‌دستگاهی وجود داشته باشد و منابع پیش‌بینی و مصوب شده متفاوت از سال‌های قبل در اختیار ما قرار بگیرد.
 
*افزایش 30 هزار نفری تعداد بیکاران
 
وی درباره نرخ بیکاری در کشور اظهار کرد: نرخ بیکاری متأثر از مشارکت است. وقتی نرخ مشارکت بالا و پایین شود عدد نرخ بیکاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. لذا پیشنهاد می‌کنم به تنهایی نرخ بیکاری را ملاک قرار ندهیم. با این حال میزان بیکاران ما اندکی اضافه شده است و بر اساس داده‌های مرکز آمار 30هزار نفر بیشتر شده است.
 
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار گفت: بر اساس داده‌های مرکز آمار در یکساله منتهی به پاییز 97، 609 هزار نفر شغل ایجاد شده است. ولی نکته‌ای که وجود دارد و مورد نقد هم قرار می‌گیرد این است که بخش قابل توجهی از این رقم اشتغال در کسب و کارهای خرد و در حد قابل توجهی اشتغال‌های غیررسمی است.
 
منصوری افزود: در همین یکساله‌ای که در مورد آن صحبت می‌کنیم به میزان قابل توجهی در صنعت کارخانه‌ای ریزش نیروی کار داشتیم ولی همزمان در بخش خدمات با افزایش نیروی کار مواجه بودیم.
 
*نیاز بسیاری به اشتغال جدید داریم
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر نیاز بسیاری به اشتغال جدید داریم، گفت: سالانه به طور متوسط باید 850 هزار شغل ایجاد می‌کردیم. با توجه به آنکه هدف‌گذاری سال 97 حدود یک میلیون شغل بوده است، بدیهی است که با 609 هزار شغل عملاً تا این هدف فاصله داریم.
 
معاون وزیر کار گفت: اینکه در شرایط رکود و با رشد کم اقتصادی این میزان شغل ایجاد شده، قابل توجه است. کشور ایتالیا زمانی که نرخ رشد اقتصادی را تجربه می‌کرد نرخ بیکاری جوانانش 42 درصد بود، ولی در مورد ما این عدد اکنون 27 درصد است که نشان می‌دهد ظرفیت اقتصاد کشور چه در بخش رسمی و چه در بخش غیررسمی به‌گونه‌ای است که می‌تواند تا حدی این مساله را هضم کند.