به‌روز شده در: ۰۸:۲۱ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۲۵۲۲
تاريخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در گفت و گو با کارگر نیوز
شائبه مالی بین ایران خودرو و شرکت مسکن سازمان حسابرسی از زبان رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس +اسناد
خجسته افزود: در حال حاضر در حدود 60 هزار خودرو در کف کارخانه ایران خودرو وجود دارد که برخی از قطعات آن از جمله چراغ و .. تکمیل نیست. سوال اینجا است که ایران خودرو با چه مجوزی احتکار کرده است؟
امیر خجسته؛ رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار کارگر نیوز با بیان اینکه در حال حاضر بازار خودرو مدیریت نمی شود، گفت: ساختار مدیریتی اصل است و مشکلات کنونی بازار خودرو، ریشه در ساختار مدیریتی خودروسازان دارد.

وی گفت: اگر مدیریت خودروسازی زاییده رانت و لابی نباشد و مدیرانی دلسوز، قاطع و اثرگذار بر سر کار باشند، قطعا منافع مردم را در نظر خواهد گرفت.

خجسته افزود: در حال حاضر در حدود  60 هزار خودرو در کف کارخانه ایران خودرو وجود دارد که برخی از قطعات آن از جمله چراغ و .. تکمیل نیست. سوال اینجا است که ایران خودرو با چه مجوزی احتکار کرده است؟

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: وقتی فردی را در راس یک شرکت خودروسازی می گذارند تا زمانی که مطیع خودشان باشد، تغییر نخواهد کرد ولی به محض اینکه تبعیت نکند، آن را تغییر می دهند. 

وی گفت: در خودروسازی هیئت مدیره ای را انتخاب می کنند که از خودشان باشد. 

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدهی سنگین و نیروهای مازاد خودروسازان خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه سهم دولت در ایران خودرو و سایپا کمتر از 20 درصد است ولی هئیت مدیره ها را دولت مدیریت می کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا وزیر صنعت در مقابل خودروسازان منفعل رفتار می کند، تصریح کرد: تا آنجایی که من فهمیدم تصمیم دست وزیر نیست.

خجسته با تاکید بر اینکه مجلس باید ورود جدی کند، گفت: تنها راه حل نجات خودرو از شرایط کنونی این است که خودروسازان به بخش خصوصی واگذار شوند. آن هم به بخش خصوصی واقعی و نه بخش خصوصی که دولت آن را مدیریت کند.

وی با اشاره به حضور افراد امنیتی و سیاسی در شرکت های تابعه خودروسازان گفت: متاسفانه خودروسازی به حیاط خلوت برخی تبدیل شده است. 

خجسته افزود: از ایران خودرو و سایپا خواستیم که هییت مدیره خود را اعلام کنند. البته یک لیستی را ایران خودرو اخیرا منتشر کرد که ناقص بود و اصلی ها را نیاورده بودند.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص خبر فروش یک زمین چند ده میلیاردی توسط شرکت مسکن سازمان حسابرسی به شرکت ایران خودرو که شائبه فساد و تبانی در آن وجود دارد و دستگاه های نظارتی نیز به آن ورود کرده اند، گفت: بله ما هم خبر را شنیده ایم و پیگیر مستندات آن هستیم.

احمد فاضلی کسیت؟

رییس فراکسیون مبارزه با مفساد اقتصادی مجلس در حالی عنوان کرد که پیگیر مستندات این معامله است که آقای احمد فاضلی از یک طرف علاوه بر شرکت مسکن سازمان حسابرسی، عضو هیئت عامل سازمان حسابرسی نیز می باشد و از طرف دیگر وی مسئول تیم حساب‌رسان ترازهای مالی شرکت ایران خودرو است.

به بیان دیگر درحالی شائبه این معامله وجود دارد که آقای فاضلی ناظر بر عملکرد مالی ایران خودرو می باشد.