به‌روز شده در: ۱۶:۴۶ - ۱۶ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۲۹۱۴
تاريخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
انتظاری که به درازا کشید؛
چرا مدیرعامل تامین اجتماعی انتخاب نشد؟!
اولیا علی‌بیگی با تاکید بر اینکه انتخاب مدیرعامل برای تامین اجتماعی یک «ضرورت» است، می‌گوید: بارها موضوع را پیگیری کردیم اما متاسفانه به نتیجه نرسیدیم.
به گزارش خبرنگار ایلنا، سازمان تامین اجتماعی، بیمه‌گر پایه کشور با ٥ میلیون و ٩٤٨ هزار و ٤٦٧ نفر مستمری‌بگیر اصلی و تبعی، همچنان با سرپرست اداره می‌شود و مدیرعامل ندارد.

دو هفته پیش بعد از چند ماه بلاتکلیفی و انتظار، زمزمه‌های انتخاب مدیرعامل سازمان و تشکیل جلسه هیات امنا برای  تصمیم‌گیری در مورد آن به گوش رسید اما گویا اراده‌ای قوی برای انجام این مهم و به سرانجام رساندن آن وجود نداشته است.

استنکاف از انتخاب مدیرعامل برای سازمانی که به گفته‌ی اولیا علی‌بیگی (عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی) حدود نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد، برای کارگران و تمام ذینفعان این سازمان نگران‌کننده است؛ آنهم در شرایطی که این سازمان برای اولین بار در یازده سال گذشته، نسبت پشتیبانی آن به زیر پنج رسیده و در آستانه‌ی بحران منابع - مصارف قرار دارد.

چرا برای این سازمانِ گسترده و بسیار بااهمیت «مدیرعامل» انتخاب نمی‌شود و نگاه اعضای کارگری هیات امنای این سازمان به موضوع چگونه است؟ علی‌بیگی در این رابطه می‌گوید: یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های قانونی هیات امنا، انتخاب مدیرعامل و هیات مدیره است؛ مسئولیتی که باید بگذارند به نحو احسن انجام شود و به سرانجام برسد.

وی تاکید می‌کند: علیرغم اینکه قانونگذار اختیار داده که تامین اجتماعی تا شش ماه با سرپرست اداره شود اما استفاده از این فرصت شش ماهه برای سازمانی با این گستردگی و تنوع خدمات و با توجه به گستره وسیع افراد تحت پوشش آن، به نظرم «فرصت‌سوزی» است.

به گفته‌ی عضو کارگری هیات امنای تامین اجتماعی، با سرپرست اداره شدن تامین اجتماعی حتی برای یک ماه یا دو ماه هم صحیح نیست و باید برای این سازمان، فردی با شناخت کافی نسبت به مسائل به عنوان مدیرعامل انتخاب شود تا اختیار تام داشته باشد و بتواند تصمیمات و راهکارهای مدیریتی درست اتخاذ کند.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با تاکید بر اینکه نزدیک به نیمی از جمعیت کشور، تحت پوشش این بیمه‌گر پایه هستند، اضافه می‌کند: برای خود ما در هیات امنا جای سوال است که چرا مساله تعیین مدیرعامل با این سطح از ارزش و اهمیت، در هیات امنا مطرح نمی‌شود؟!

بارها پیگیری کردیم

او در پاسخ به این سوال که اعضای کارگری هیات امنا برای پیگیری موضوع چه کرده‌اند؛ می‌گوید: ما اعضای کارگری بارها مساله را پیگیری کردیم و خواستار طرح موضوع در جلسه هیات امنا شدیم؛ اوایل استدلال وزیر کار این بود که در حال رایزنی با افراد با تجربه هستیم که در آن مقطع، این استدلال پذیرفتنی و منطقی بود ولی وقتی بیش از شش ماه گذشته، دیگر هیچ توجیه منطقی برای استنکاف از طرح موضوع در جلسه هیات امنا وجود ندارد؛ لذا امیدواریم هرچه سریع‌تر موضوع انتخاب مدیرعامل در هیات امنای تامین اجتماعی مطرح شده و در این خصوص، تصمیم‌گیری شود.

علی‌بیگی البته در پایان تاکید می‌کند: اگر فردی یا نهادی غیر از هیات امنا قرار است در مورد انتخاب مدیرعامل تصمیم بگیرد، شهامت قبول و اعلام آن را به هیات امنا و ذینفعان –کارگران و کارفرمایان- داشته باشند و اعلام کنند که مصوبه صریح مجلس شورای اسلامی را قبول ندارند و افرادی غیر از هیات امنای تامین اجتماعی قرار است مدیرعامل این سازمان را تعیین کنند.