به‌روز شده در: ۱۶:۰۳ - ۴ اسفند ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۴۸۲۹
تاريخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
یک نماینده مجلس مطرح کرد:
معنای قراردادهای موقت این است که کارفرما هر لحظه می‌تواند کارگر را اخراج کند
نماینده بهبهان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مظلوم‌ترین قشر در بین حقوق‌بگیران؛ کارگران هستند، گفت: کارگران نسبت به قوانین گذشته ثبات شغلی ندارند و هر روز که به سوی کارخانه یا کارگاه حرکت می‌کنند، نگران این هستند که مبادا کارت‌هایشان را برداشته باشند یا مانعِ ورودشان به محیط کار شوند.
"حبیب‌الله کشت زر" امنیت شغلی را عامل مهمی در رونق محیط کار دانست و به خبرنگار ایلنا گفت: اگر کارگر امنیت شغلی داشته باشد، انگیزه بیشتری برای کار کردن دارد. این در حالی است که کارگر همواره استرس و نگرانی دارد.
 
این نماینده مجلس خواستار تامین توجه بیشتر به موضوع امنیت شغلی برای کارگران شد و گفت: متاسفانه قراردادهای کار ارزش کافی ندارند و کارفرما هر لحظه که اراده کند، به کار کارگر پایان می‌دهد که این شرایط کار بر زندگی کارگران اثر منفی می‌گذارد.
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس، خروجیِ قراردادهای کار را بی‌ارزش توصیف کرد و گفت: وقتی عنوان قرارداد موقت را اعلام می‌کنیم، یعنی زندگی کارگر را بر مبنای موقت پایه‌ریزی کرده‌ایم. به عبارت بهتر اگر قرارداد کارگر یک ساله هم باشد، به محض آنکه کارفرما در پایان ماه اراده کند، می‌تواند کارگر را اخراج کند و دست کارگر به جایی بند نخواهد بود.
 
وی با ابراز تاسف از اینکه در کارهای مستمر شاهد قراردادهای موقت کار هستیم، گفت: اکنون کارگرانی هستند که سالها در کارخانه یا حتی دستگاه‌های دولتی کار می‌کنند اما هنوز قراردادی محسوب می‌شوند. معنای قرارداد برای کارگر این است که اگر صبح کارفرما حوصله نداشت، می‌تواند به کار کارگری که سالها در آن محیط کار کرده و زحمت کشیده، با کوچکترین بهانه پایان دهد.
 
کشت زر با اشاره به کارگرانی که در اعتراض به ماهیت قراردادهای موقت به نمایندگان مجلس مراجعه می‌کنند، گفت: اکنون در حوزه انتخابیه بنده؛ برخی بنگاه‌های اقتصادی هستند که 40 سال سابقه فعالیت دارند و برخی کارگران هم در تعدادی از این بنگاه‌ها سال‌ها کار کرده‌اند اما مسایلی پیش می‌آید که موجب می‌شود این کارگران به یکباره اخراج شوند. یعنی به همین سادگی کارگران شغل‌شان را از دست می‌دهند.
 
وی با ابراز تاسف از برخی کم‌لطفی‌ها که در حق کارگران صورت می‌گیرد، گفت: باید هرچه سریعتر به قرارداد موقت پایان داده شود زیرا انگیزه را از کارگران گرفته و باعث شده تا کارگر مدام نگران آن باشد که هر لحظه از سوی کارفرما بدون دلیل منطقی اخراج و شرمنده زن و فرزندش شود.