به‌روز شده در: ۱۶:۴۶ - ۱۶ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۳۱۸
تاريخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رضا توسلی، عضو هیئت مجمع نمایندگان استان تهران
شفافیت را بر سر نیزه نزنید !
بازهم شاهد پایمال شدن حق مسلم کارگران با شعار خوش نقش و نگار شفافیت، در سازمان تامین اجتماعی هستیم. عدم اجرای صحیح قانون ابلاغی سازمان بورس حاکمیت شرکتی در سازمان تامین اجتماعی مدیران ارشد اجرایی، فقط به قانون عمل کنید همه چیز شفاف خواهد شد. رعایت قانون حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی از شعار زیبای شفافیت به نفع خودتان و دوستانتان بهربرداری نکنید و از امر رهبری تبعیت کنید.
عضو هیئت مدیره مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در خصوص تشریح دستورالعمل «حاکمیت شرکتی شرکت‌های بورسی و فرابورسی» که در سازمان تامین اجتماعی فعالیت میکنند در گفت و گو با خبرنگار کارگر نیوز تاکید کرد دستورالعمل حاکمیت شرکتی به تصویب هیأت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید. از مهم‌ترین مزایای اجرای حاکمیت شرکتی جلوگیری از خود‌مالکی، رشد جایگاه حسابرسان در دستورالعمل حاکمیت شرکتی و ارتقای شفافیت می‌باشد.
 
شنیده ها حاکی از این است که به دستور بانک مرکزی دستورالعمل الزامات ناظر بر حاکمیت شرکتی در مؤسسات اعتباری غیردولتی را باهدف تقویت راهبری و دستیابی به اهداف عملیاتی، گزارش‌دهی مالی و رعایت قوانین و مقررات به شبکه بانکی کشور ابلبا تصویب آیین‌نامه اصول حاکمیت شرکتی، و دستورالعمل مربوطه و ابلاغ روش‌های نظارت و کنترل بر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار را مورد توجه قرار داده است که بایستی مسئولیت قانونی خود را رعایت کنند، در این میان سهم سازمان تامین اجتماعی و در راس آن شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) نیز از این امر نباید شانه خالی کند. به عنوان عضو هیئت مدیره تشکل قانونی زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یادآور می شوم که ساختارها را طبق قانون اصلاح و به شعار شفافیت رنگ عمل بزنید، از قانون فرار نکنید و به کارگران و نماینده قانونی آنها پاسخگو باشید.
 
عضو هیئت مجمع نمایندگان استان تهران افزود، اصلاح ساختار و اساسنامه وفق قانون بایستی اجرایی شود متاسفانه بجای عمل آقایون دوره افتاده اند و از جیب کارگران پاداش میگیرند و دنبال عرضه اولیه سهام هستند بدون توجه به قوانین سازمان تامین اجتماعی که سه جانبه گرایی را تاکید کرده است.
 
این فعال کارگری گفت: باز هم مدیران بی تجربه از جیب کارگران تجربه اندوزی و آزمون خطا می کنند، بایستی با رعایت قانون حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی و نظارت های تخصصی روی سازمان تامین اجتماعی و شرکت های تحت مالکیت، وفق قانون بیشتر شود تا جلوی سوء مدیریت های عدیده گرفته شود.
 
وی با اشاره به از دست رفتن استقلال تأمین اجتماعی با تصمیمات جدید مسئولان نیز گفت: با منحل شدن شورای مالی تأمین اجتماعی و تبدیل آن به هیات امنا در سال‌های اخیر، استقلال سازمان از بین رفت درصورتی‌که ما خواهان واگذاری امور به نمایندگان کارگران هستیم؛ کسانی که صاحبان اصلی این سازمان هستند.
 
توسلی در آخر افزود: با وجود اینکه میزان سود و زیان شستا و اطلاعات تفکیکی شرکت‌های زیرمجموعه‌ی شستا، هیچ زمان برای کارگران و ذینفعانِ آن روشن نشده است و هیچ‌گاه مدیران اجرایی شستا و سازمان تامین اجتماعی، گزارش دقیق و اطلاعات آماری تفکیکی از وضعیت و میزان فعالیت شرکت‌های زیرمجموعه‌ی آن ارائه نداده‌اند، تلاش برای واگذاری این شرکت‌ها به بخش خصوصی و عرضه کردن سهام آنها در بورس، در یکی، دو سال گذشته، به یک پاردایم تکراری تبدیل شده است.