به‌روز شده در: ۱۵:۲۹ - ۲۰ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۳۷۶
تاريخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
علی خدایی:
محاسبات سبد معیشت را به تعویق می‌اندازیم/ امیدواریم وعده‌ی «گران نشدن کالاها» عملی شود
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: محاسبات سبد معاش را دقیق انجام خواهیم داد منتها امیدواریم وعده‌ی گران نشدن کالاها محقق شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا، تاکنون چند جلسه‌ی کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار برگزار شده است؛ برنامه‌ی اصلی این جلسات، محاسبه‌ی سبد حداقلی معاش کارگران براساس تصریحات بند دوم ماده ۴۱ قانون کار است.
 
علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) در رابطه با روند فعلی این جلسات و برنامه‌ی پیش رو می‌گوید: در شرایط فعلی، محاسبات سبد معاش را به تعویق می‌اندازیم.
 
وی با بیان اینکه نمی‌خواهیم پیش‌داوری کنیم؛ ادامه می‌دهد: بنزین روی هزینه‌های حمل و نقل و لاجرم روی هزینه‌های زنجیره‌های تامین تاثیر دارد ولی با توجه به وعده‌هایی که دولتی‌ها مبنی بر گران نشدن کالاها و خدمات داده‌اند، ما هم امیدواریم این وعده‌ها عملی شده و هزینه اقلام ضروری خانوار افزایش نیابد.
 
خدایی اضافه می‌کند: به همین دلیل منتظر می‌مانیم تا تاثیرِ شرایط فعلی نهایی شود و نتایج تحقق وعده‌های دولتی‌ها را ببینیم؛ بعد از آن محاسبات سبد معاش خانوار را آغاز می‌کنیم.
 
نماینده کارگران در شورای عالی کار تاکید می‌کند: کارگران مطمئن باشند محاسبات هزینه‌های زندگی و سبد معاش با دقت لازم و براساس آخرین نرخ‌ها در ماه‌های پایانی سال انجام خواهد شد و در این زمینه هیچ قصوری صورت نخواهد گرفت.
 
سال گذشته، در ماه‌های پایانی سال، سبد معاش خانوار سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین شد ولی حداقل  دستمزدِ کارگران برای سال ۹۸، در نهایت، به دو میلیون تومان رسید؛ خدایی در این رابطه می‌گوید: امیدواریم امسال با توجه به شرایط اقتصادی موجود، دولتی‌ها و کارفرمایان محاسبات سه‌جانبه‌ی سبد معاش را به عنوان مبنای اصلی دستمزد بپذیرند و مزد کارگران بر همین اساس تعیین شود.