به‌روز شده در: ۱۶:۴۶ - ۱۶ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۵۹۲
تاريخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در گفت‌وگو مطرح شد؛
۱۶ درصد از بودجه اجرای قانون معلولان واریز شد/ معلولان کمک هزینه معیشتی دریافت کردند
با پرداخت ۱۷۸ میلیارد تومان، حق پرستاری افراد ضایعه نخاعی دو برابر و کمک هزینه معیشت سه ماهه به مددجویان بهزیستی (هر ماه ۱۲۰ تا ۱۶۰ بنا بر بُعد خانوار) پرداخت شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، بهروز مروتی (فعال صنفی حقوق معلولان و مدیر کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت) از پرداخت بخشی از بودجه قانون اجرای قانون حمایت از معلولان خبر داد.

به گفته مروتی؛ مبلغ ۱۷۸ میلیارد تومان از بودجه ۱۱۰۰ میلیارد تومانی اجرای قانون معلولان پرداخت شده است. در واقع دو فقره پرداخت از این بودجه به معلولان اختصاص یافته است. اول اینکه حق پرستاری بیش از ۲۶ هزار نفر ضایعه نخاعی که قبلاً به نسبت درجه معلولیت بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ هزار تومان بوده است؛ به رقم ۵۵۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

این درحالی است که به گفته این فعال صنفی حقوق معلولان؛ هزینه‌های پانسمان و زخم بستر و تهیه وسایل بهداشتی این ۲۶ هزار نفر نزدیک به ۳ میلیون تومان در ماه است که البته این رقم با احتساب این فرضیه است که این بیماران زخم بستر نداشته باشند.

او می‌افزاید: بیمارستان‌های دولتی معمولاً زخم بستر و پانسمان را برای افراد ضایعه نخاعی انجام نمی‌دهند و آنها مجبور می‌شوند به بیمارستان‌های خصوصی مراجعه کنند. بیمارستان‌های دولتی می‌گویند به دلیل اینکه بیمه کمی دریافت می‌کنند، زخم بستر و عمل جراحی آن را انجام نمی‌دهند و از سر خود باز می‌کنند.

این فعال صنفی حقوق معلولان بیان می‌کند: همچنین از محل بودجه ۱۷۸ میلیارد تومانی واریز شده؛ به حساب بهزیستی طبق اولویت‌بندی دهک‌های اول و دوم و سوم به حدود ۱۹۱ هزار و ۵۷۸ خانوار تحت پوشش بهزیستی، کمک هزینه معیشتی پرداخت کردند. در این حالت برای مددجویان یک نفره، ۱۲۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۱۳۰ هزار تومان، خانوار سه نفره ۱۴۰ هزار تومان و خانوار چهار نفره ۱۵۰ هزار تومان و برای خانوارهای بالای پنج نفر ۱۶۰ هزار تومان پرداخت می‌شود. این مبلغ علاوه بر کمک هزینه معیشتی است که به همه خانواده‌های مشمول از محل افزایش درآمد بنزین تعلق گرفت.

طبق اظهارات مروتی؛ گویا قرار است که این مبلغ به صورت سه ماه یکبار پرداخت شود و یک پرداختی نیز آخر سال خواهند داد.

او ادامه می‌دهد: البته از این بودجه ۱۷۸ میلیاردی مبالغی بابت حق بیمه سهم کارفرمایی معلولان که طبق قانون حمایت از افراد دارای معلولیت از محل بودجه تخصیص یافته به بهزیستی باید پرداخت شود و مبالغی هم بابت شهریه تحصیل دانشجویان دارای معلولیت و کمک هزینه ارتقای کارایی پرداخت شد. مبلغی که از این بودجه بابت شهریه دانشجویان واریز شده است، حدود ۳ میلیارد تومان بوده است.

به گفته این فعال صنفی حقوق معلولان؛ دانشگاه‌های آزاد و غیردولتی بیست درصد به مددجویان بهزیستی تخفیف می‌دهند و هشتاد درصد بقیه آن را نیز سازمان بهزیستی می‌پردازد. گرچه گزارش‌هایی نیز مبنی بر رایگان نبودن تحصیل برای معلولان در برخی نقاط داشته‌ایم اما در جاهایی هم این قانون به خوبی اجرا شده و این امکان برای مددجویان بهزیستی فراهم شده تا تحصیل رایگان داشته باشند.

مروتی تصریح می‌کند: بعد از ۹ ماه که هیچ مبلغی از بودجه افراد دارای معلولان پرداخت نشد به همت خود معلولان که یک طومار با چندین هزار امضا تهیه کرده و مقابل سازمان برنامه و بودجه جمع شدند، بالاخره بخش کمی از این بودجه پرداخت شد.

طبق ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور؛ دولت موظف است در طول اجرای قانون برنامه علاوه بر پرداخت یارانه فعلی، هر سال حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام و سازمان بهزیستی را متناسب با سطح محرومیت بر مبنای متوسط بیست درصد (۲۰%) حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار، در چهارچوب بودجه سنواتی و از محل درآمد قانون هدفمندکردنن یارانه‌ها با حذف خانوارهای پردرآمد و درج ردیف مستقل در جدول موضوع ماده (۳۹) این قانون، از طریق دستگاه‌های مذکور پرداخت نماید.

با این‌حال از محل هدفمندی یارانه‌های برای افراد نفری ۱۰۸ هزار تومان پرداخت می‌شود که به هیچ وجه مطابق با متن قانون نیست. در عین حال اخیراً از سوی مسئولان بیان شده است که ۲۰ درصد افزایش مستمری از محل هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌شود که تا الان فقط ۱۰ هزار  تومان به این مبلغ افزوده شده است.