به‌روز شده در: ۱۶:۴۶ - ۱۶ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۵۹۹
تاريخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
فاصله درآمد و هزینه کارگران چقدر است؟
حقوق کارگران برای امسال در بهترین حالت ۲میلیون تومان است، اما بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی را ۴میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تعیین کرده است که فاصله درآمد و هزینه‌ها حداقل حقوق ۲میلیون و ۳۵۰هزار تومان است.
امسال حقوق حداقلی کارگران از یک میلیون و ۱۱۴هزار تومان سال گذشته به یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان برای سال ۹۸ رسیده که حکایت از افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق دارد، فرمولی که بر اساس تصمیم اعضای شورای‌عالی کار، افزایش ۱۳درصدی به علاوه مبلغ ۲۶۱هزار و ۱۱۸تومان بوده است.
 
تمام کارگران دارای یک سال سابقه کار یا کارکنانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در کارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت پایه سنواتی می‌شوند و این مبلغ به حقوق پایه کارگران اضافه می‌شود تا به تناسب در عیدی و پاداش، اضافه کار و حق سنوات آنها محاسبه شود.
 
اعضای شورای‌عالی کار همچنین حق اولاد کارگران را به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال ۱۵۱هزار و ۶۰۰تومان تعیین کرده‌اند که این میزان سال گذشته ۱۱۱هزار و ۱۲۶تومان بود.
 
آمار نشان می‌دهد که در چند سال اخیر حقوق کارگران افزایش یافته است اما با این حال شکاف درآمدی و هزینه‌ای آنها بیشتر شده است.
 
نمایندگان کارگران معتقدند که طی یک سال اخیر که قدرت خرید کارگران کاهش یافته است، حداقل هزینه زندگی کارگران در تهران نزدیک به ۷ میلیون تومان است و همین موضوع باعث شده است که با حقوق ۲میلیونی از پس زندگی بر نیایند.
 
*متوسط هزینه خانوار برای هر دهک چقدر است؟
 
بررسی آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که در سال ۹۷ متوسط هزینه هر خانوار ایرانی به میزان ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۲۴درصد رشد کرده است.
 
درحالی بخش زیادی از کارگران حداقل بگیر هستند و در بهترین حالت درآمدی حدود ۲ میلیون تومان دارند که مطابق آمارهای بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی حدود ۴میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده است. یعنی شکاف درآمدی و هزینه‌ای در جامعه کارگران در کمترین حالت حدود ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.
 
منبع: تسنیم