به‌روز شده در: ۱۶:۴۶ - ۱۶ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۶۲۰
تاريخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
یاوری:
اشتغال مجدد بیش از ۱۳ هزار مقرری‌بگیر بیمه بیکاری
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از مجموع ۱۲۷۱ بنگاه اقتصادی مشکل‌دار، ۱۱۲۶ بنگاه صنعتی، ۷۵ بنگاه کشاورزی و ۸۰ بنگاه خدماتی هستند.
کریم یاوری در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره آمار مقرری‌بگیران بیمه بیکاری که اشتغال مجدد یافته‌اند، گفت: بیش از سیزده هزار نفر از مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در هفت ماهه اول سالجاری اشتغال مجدد پیدا کردند.
 
وی افزود: بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است که با دریافت حق بیمه مقرر به بیمه‌شدگان طبق مقررات قانون بیمه بیکاری بیکار می‌شوند ماهانه مقرری بیمه بیکاری پرداخت می‌گردد.
 
یاوری تصریح کرد: تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری مهر ماه  ۹۸ نسبت به  شهریور ماه ۹۸ حدود سه درصد کاهش پیدا کرده است.
 
وی با بیان اینکه حمایت از بنگاه‌های مشکل‌دار موجب گردیده تا تعداد برقراری مقرری بیمه بیکاری با روند کند‌تری نسبت به  مدت مشابه افزایش داشته باشد، گفت: این امر بر میزان اخراج کمتر از بنگاه‌ها اثرگذار بوده است.
 
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه  اجتماعی، افزود: با توجه به فعالیت کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در کشور و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، انتظار می‌رود با حمایت از بنگاه‌های مشکل‌دار، شاهد خروج کمتر نیروی کار از بنگاه‌های اقتصاد باشیم.  
 
یاوری با اشاره به ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به مقرری بگیران بیمه بیکاری، افزود: طی دوره‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای فرصت بسیار گران‌بهایی برای مقرری بگیران بیمه بیکاری است تا با مهارت آموزی یا تجدید مهارت یا بازآموزی مهارت یا ارتقای تکمیل مهارت نسبت به اشتغال  مجدد خود اهتمام  نمایند.
 
وی افزود: هزینه تمامی دوره‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای مقرری‌بگیران بیمه بیکاری رایگان است و تمام  هزینه‌ها توسط حساب بیمه بیکاری پرداخت می‌گردد.
 
یاوری تصریح کرد: هزارو دویست و هفتاد و یک بنگاه اقتصادی مشکل دار شناسایی شده و در شرایط زرد قرار دارند. از مجموع بنگاه‌های مشکل‌دار ۱۱۲۶ بنگاه صنعتی، ۷۵ بنگاه کشاورزی و ۸۰ بنگاه خدماتی هستند.  
 
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه  اجتماعی، افزود: مهمترین مشکلات درون سازمانی بنگاه‌های اقتصادی شامل کمبود نقدینگی، بدهی معوق، اختلاف بین سهامداران، سوءمدیریت و ساختارهای قدیمی است.
 
وی افزود: مهمترین مشکلات برون سازمانی در بنگاه‌های مشکل‌دار، واردات بی‌رویه کالاهای مشابه، عدم سهولت در تامین مواد اولیه (تحریم‌ها) قاچاق کالا و مطالبات از سازمان‌های دولتی است. کارگران در شرایط دشوار در بنگاه‌های مشکل‌دار خواسته‌های خود را از مبادی ذیربط و مجاری قانونی مطرح و پیگیری نمایند.