به‌روز شده در: ۱۵:۰۲ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۶۲۴
تاريخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه خواسته‌هایِ ۱۰ گانه خود را برشمردند
عدم واریز به موقع حق بیمه‌‌ها به حساب سازمان تامین اجتماعی، اعلام تعطیلی گاه و بیگاه فعالیت کارکنان به بهانه‌های مختلف و... بخشی از خواسته‌هایِ کارگرانِ مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه است.
جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در تماس با خبرنگار ایلنا، خواسته‌های خود را که پیشتر در قالب نامه‌ای در اختیار تشکل‌‌های کارگری و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار داده بودند،  بیان کردند:
 
۱. بازگشت به کار کارگرانی که قراردادهایشان تمدید نشده است.
 
۲- کسر سهم حق بیمه کارگران از حقوق  توسط کارفرما و عدم واریز به موقع آن به حساب سازمان تامین اجتماعی، منجر به عدم صدور اعتبار و تمدید دفترچه بیمه و تحمیل هزینه‌های سنگین درمانی برای پرسنل گردیده است..
 
۳- اعلام تعطیلی گاه و بیگاه فعالیت کارکنان به بهانه‌های مختلف، مانند: تاسوعا، عاشورا، اربعین عید فطر، عید نوروز و اخیراً ایام تعطیلی بدون مناسبت. درصورتیکه تمام فعالیت‌های شرکت مرتبط با تولید بوده و نبود هریک از واحدها منجر به اختلال در چرخه تولید می‌شود که به طبع آن کارگران نیز متضرر خواهند شد.
 
۴- از آنجا که وفق ماده ۱۲ قانون کار، کارفرمای جدید قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمای سابق است باید عناوین شغلی به درستی در قراردادهای کار، لیست بیمه و... عنوان شوند. این امر از زمان واگذاری شرکت به بخش خصوصی یا به درستی محقق نشده و یا اینکه خیلی محدود صورت گرفته است. هچنین کارگران باید متناسب با عنوان شغلی خود مزد دریافت کنند که در این مورد دقت کافی صورت نمی‌گیرد.
 
۵- ایجاد تعاونی‌های مصرف و مسکن وفق ماده ۱۵۳ قانون کاراز تکالیف کارفرمایان است؛ حال آنکه عدم پرداخت پول‌های تعاونی مصرف کارکنان بابت اقساط موضوع بند (و) ماده ۴۵ قانون و سرمایه‌گذاری کارگران از طرف کارفرما منجر به خسارت و عدم رونق تعاونی مصرف کارکنان هفت شده و پرداخت به موقع آن به منظور شکوفایی تعاونی مصرف کارکنان به جهت تهیه اقلام مورد نیاز کارکنان ضروری است.
 
۶- با توجه به اینکه کارفرما موظف به دادن یک وعده غذای گرم به کارکنان است و این مبلغ به طور میانگین بالغ بر ۱۵۰۰۰ تومان است، خواهان تهیه‌ی یک وعده غذای گرم و یا معادل ریالی آن هستیم.
 
۷- عدم پرداخت مزایایی همچون حق همسر، سختی کار، ایاب وذهاب، حق شیفت (کارکنان قراردادی) و نیز پاداش کشت و بهره‌برداری، حق رهبری، جیریه ماه مبارک رمضان، نوشت‌افزار و سایر حقوق و مزایایی که در زمان دولتی پرداخت گردیده و در حال حاضر پرداخت نمی‌گردد (کلیه پرسنل) طبق بند(ز) ماده۱۰ و مواد ۸ -۱۲-۲۶-۳۴و ۳۸ قانون کار که به صورت عرف و روال کارگاه درآمده است.
 
۸- پرداخت ۲۵درصد حق مناطق جنگی: در راستای اجرای بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعیین مناطق عملیاتی دفاع مقدس، به‌ منظور جبران عقب‌ ماندگی استان‌هایی (که مورد تصرف یا به ‌شدت در حال بمباران و گلوله‌ باران بوده) و امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس (که حضور ضد انقلاب و درگیری‌های مداوم در این مناطق موجب عقب‌ ماندگی‌های آنها شده است) استان خوزستان محدوده مناطق (اندیمشک، دزفول، شوش، هفت تپه، سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه، اهواز، خرمشهر، آبادان، شادگان، اروندکنار، بندرامام خمینی، ماهشهر و هندیجان).
 
۹. عدم تهیه لباس کار و کفش و لوازم ایمنی کار (در سال۲ بار) نظیر عینک، ماسک و غیره موضوع مواد ۸۵و۹۱و۹۲ قانون کار و سهمیه شیر نفرات شاغل در اداره دفع آفات و اداره انبارها مانند سنوات گذشته.
 
۱۰. پرداخت سریعتر دستمزدهای مهر و آبان سال ۹۸.