به‌روز شده در: ۱۶:۰۵ - ۷ مهر ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۷۹۰
تاريخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دستور رئیس‌جمهور مبنی بر توجه ویژه به مهارت به‌جای مدارک نظام آموزشی
به دنبال مکاتبه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رئیس جمهور درباره پیش‌بینی جایگاهی برای گواهینامه مهارتی و صلاحیت شغلی در نظام استخدامی کشور به منظور تحقق مهارت‌گرایی جای مدرک‌گرایی و در نتیجه افزایش کیفیت تولیدات و خدمات و کاهش نرخ بیکاری در کشور، دستور رئیس جمهور با موضوع استانداردسازی و ارتقای آموزش‌های مهارتی به سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در نامه شریعتمداری به حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی آمده است: در نظام استخدامی کشور جایگاهی برای گواهینامه‌های مهارتی و صلاحیت شغلی پیش‌بینی نشده و همواره مبنای در نظر گرفته شده در حقوق و دستمزد مستخدمین در بخش های دولتی و خصوصی، مدارک صادر شده در نظام آموزش متوسطه و عالی است. به عبارت دیگر به گواهینامه‌های مهارتی و صلاحیت شغلی بهایی داده نمی‌شود و همین امر یکی از دلایل سوق جوانان و نیروی کار کشور به مدرک‌گرایی است. لذا لازمه تحقق منویات حضرت‌عالی بر مهارت‌گرایی به جای مدرک گرائی ، مستلزم رفع این نقیصه در نظام استخدامی کشور است.
 
شایان ذکر است پی نوشت رئیس  جمهور به شرح زیر است:
 
«مساله حائز اهمیت است. بررسی فوری و گزارش شود. در برخی از مشاغل، گواهی‌نامه مهارت باید ارزش بالاتری نسبت به مدارک آموزشی داشته باشد.»