به‌روز شده در: ۱۲:۴۹ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۷۵۶۸
تاريخ انتشار: ۲۴ دي ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
معاون روابط کار وزیر کار:
سالم‌سازی محیط کار پیگیری شود
معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب آیین نامه داخلی شورایعالی حفاظت فنی که مورد بازنگری قرار گرفته بود، خبر داد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی در یکصدو پنجاه وهشتمین جلسه شورای عالی حفاظت فنی گفت: توجه به موضوع سالم‌سازی محیط کار در کارگاه‌هایی که تمام یا بخشی از مشاغل آنها سخت و زیان آور شناخته شده‌اند بسیار پر اهمیت است و کمیته‌های استانی ملزم به پیگیری جدی آن هستند.
 
او با اشاره به مشاغل سخت و زیان آور و وظایف کارفرمایان در این زمینه گفت : عدم اجرای تعهدات کارفرما در سالم‌سازی محیط کار نباید موجب  تضییع حقوق کارگران در این محیط‌ها شود و پیگیری این موضوع باید در اولویت دستور کار کمیته‌های استانی قرار گیرد .
 
شاکرمی گفت: مدیران کل استانی وزارت متبوع به عنوان روسای کمیته‌های استانی، مسئولیت سالم‌سازی محیط کار را برعهده دارند و در این زمینه باید نشست‌های مشترک با مدیران سازمان تامین اجتماعی و معاونین مربوط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته باشند.
 
او با اشاره به برگزاری نشست‌های منطقه ای با تشکل‌های کارگری با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از نتایج و خروجی‌های این نشست‌ها در اولویت قرار گرفتن تغییر و اصلاح  برخی قوانین و مقررات از جمله مقررات مربوط به مشاغل سخت و زیان آور و سالم سازی محیط کار است .
 
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت روابط کار در این زمینه گفت: این معاونت برای برگزاری نشست‌های تخصصی با مدیران دستگاه‌های مسئول در مسیر اصلاح قوانین و مقررات  آمادگی دارد تا با دقت، سرعت و وحدت رویه در اجرای دستورالعمل‌ها، اختلاف نظر‌ها را در این زمینه  به حداقل رسانده و یا کاملا رفع کند.
 
علی مظفری (دبیر شورای عالی حفاظت فنی و مدیرکل بازرسی کار) نیز در این جلسه با تاکید بر اقدامات ادارات بازرسی کار استان‌ها مبنی بر ابلاغ ضرورت سالم سازی محیط کار به کارفرمایانی که کارگران آنها از طریق شمول بازنشستگی پیش از موعد از کار منفک شده‌اند، گفت: نامه‌ای با امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای واحد‌های متولی صدور مجوز در کشور تهیه شده است که در آن ضمن یادآوری الزام ماده ۸۷ قانون کار از آنها خواسته شده که پیش از صدور مجوز بهره برداری از هر کارگاه، از واحد‌های اجرایی این وزارتخانه در خصوص رعایت مسائل ایمنی و حفاظت فنی استعلام کنند.