به‌روز شده در: ۱۶:۵۷ - ۷ اسفند ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۷۷۰۶
تاريخ انتشار: ۳۰ دي ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
جلسه شورای عالی کار امروز برگزار می‌شود
امروز (۳۰ دی ماه)، راس ساعت چهار عصر، جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت برگزار می‌شود.
به گزارش کارگر نیوز،امروز (30 دی ماه)، راس ساعت چهار عصر، جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت برگزار می‌شود.
 
ورود به محاسبات سبد معاش خانوار (موضوع بند دوم ماده 41 قانون کار) دستور کار این جلسه خواهد بود.مقرر شده است در این جلسه نمایندگان شرکای اجتماعی، در مورد سبد معاش خانوار و هزینه آن به توافق برسند و سپس نتایج به مذاکرات مزدی در شورای عالی کار ارجاع دهند.
 
 به گزارش تسنیم،از حدود یک ماه قبل کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی بررسی برروی سبد معیشت کارگران را آغاز کرده است، که اعداد و ارقامی اعلامی از سوی این کمیته زمینه بررسی برای افزایش دستمزد با توجه به سبدمعیشت در شورای عالی کار را فراهم می کند.
 
سال گذشته، سبد معاش حداقلی 3 میلیون و 750 هزار تومان تعیین شد؛ اما امسال کارگران وضعیت تعیین دستمزد را متفاوت از سال گذشته و سال های قبل تر می دانند،چرا که امسال پس از افزایش نرخ بنزین، شاهد افزایش چشمگیر در سبدمعیشت خانوار و هزینه های مسکن هستیم. به همین دلیل نمایندگان کارگران معتقد هستند با توجه به اینکه عقب ماندگی مزدی کارگران امسال بیش از سال های دیگر است، مسیر برای تعیین دستمزد با چالش های بیشتری نسبت به سال های گذشته همراه است و باید منتظر بمانیم و ببینیم  با توجه به تاثیرات شدید تورمی بر روی سبد کالاها، دستمزد سال آینده کارگران به چه صورت خواهد بود.
 
نمایندگان کارگران در جلسه قبلی شورای عالی کار، در حضور وزیر کار درخواست کرده بودند که  یک جلسه فوق‌العاده شورای عالی کار با محوریت دو موضوع، یکی رسیدگی به وضعیت اشتغال کارگران مناطق آزاد و دیگری ورود به بحث دستمزد برگزار شود که قرار است این جلسه امروز برگزار شود.