به‌روز شده در: ۲۱:۴۴ - ۳ مهر ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۸۳۰۴
تاريخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
ایران‌خودرو اعلام کرد
قیمت‌ها کاهشی می‌شود
در حالی برخی کارشناسان افزایش قیمت‌های بازار خودرو را ناشی از کاهش عرضه اعلام می‌کنند که مدیر تحویل و لجستیک ایران‌خودرو، با تاکید بر تحویل بیش از ۴۰ هزار دستگاه خودرو از محصولات این شرکت از ابتدای بهمن تاکنون، گفت: میزان عرضه به بازار نشان می‌دهد که عرضه به میزان زیادی صورت می‌گیرد و حتی از امروز قیمت‌ها نسبت به روزهای اخیر کاهشی بوده است .
ناصر غریب‌نواز - مدیر تحویل و لجستیک ایران‌خودرو - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بطور سنتی با نزدیک  شدن به شب عید هیجان در بازار بیشتر و سبب افزایش تقاضا می‌شود اما از ابتدای بهمن امسال تاکنون بیش از ۴۰ هزار دستگاه خودرو به مشتریان تحویل داده شده است. به عبارتی به صورت میانگین و بدون احتساب روزهای تعطیل بالغ بر ۲۶۰۰ دستگاه روزانه از محصولات ایران‌خودرو به بازار عرضه و به مشتریان تحویل داده شده است.
وی افزود: این بدین معناکه روند تحویل خودرو به بازار حداکثر صورت گرفته و به میزان کافی خودرو تحویل مشتریان شده . اما به هرحال هیمشه سوداگرانی هستند که می‌خواهند با ملتهب کردن بازار، سود خود را افزایش دهند اما باید دید به چه میزان خرید و فروش انجام می‌شود و اینکه کاهش عرضه به بازار سبب افزایش قیمت‌های اخیر شده است ؟، خیر. ۱۰۰ درصد مدعی این موضوع هستیم که عرضه کمتر که نشده، بلکه بیشتر هم شده است .
غریب‌نواز با تاکید براینکه افزایش تقاضا برای مصرف چندان افزایش زیادی نداشته است، گفت: همانطور که اشاره شد با نزدیک شدن به شب عید تمایل به خرید خودرو نو هم بیشتر می‌شود که کاملا طبیعی است. اما عرضه نشان می‌دهد که تقاضای مصرف چندان تغییری نداشته است. از طرفی در آتی مدل 99 نیز به بازار عرضه و بر بازار تاثیر خواهد گذاشت .
این مقام مسئول در رابطه با راهکار اتخاذ شده شرکت‌ها برای مقابله با این افزایش تقاضاهای این‌چنینی که سبب التهاب بازار می‌شود، اظهار کرد: به دلیل اینکه از عرضه خود کاملا مطمئن هستیم، طرح تحویل حضوری را بیش از 2 ماه است که راه‌اندازی کرده‌ایم و در راستای سرعت بخشیدن به فرآیند تحویل خودرو به مشتریان، علاوه بر روش‌های معمول تحویل خودرو، مدیریت تحویل و لجستیک شرکت ایران‌خودرو همه روزه از ساعت ۷ صبح تا ۹ شب حتی در روزهای پنجشنبه و جمعه و ایام تعطیل به صورت حضوری از درب کارخانه در حال تحویل خودرو به مشتریانی هستیم که خودرو آن‌ها فاکتور شده و این تحویل تا شب عید نیز ادامه دارد.
 
به تدریج قیمت‌ها کاهش می‌یابد
 
وی افزود: این می‌تواند برای بازار پیامی باشد که خودرو به اندازه کافی داریم و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که حتی تا ساعت ۹ شب هم خودرو به مشتری تحویل دهیم و اینکه نه‌تنها در سایت تهران بلکه در سایت‌های تولیدی هم تحویل حضوری را راه‌اندازه کرده‌ایم که مشتریان می‌توانند از سایت تولیدی شهرهای نزدیک به خود خودروهایشان را تحویل گیرند. البته که جمع‌آوری خودروهای ناقص کف نیز باعث افزایش عرضه شده است و توانسته‌ایم آمار تحویل روزانه ۲۶۰۰ دستگاه را داشته باشیم که قابل ارائه به هر مرجعی است. قطعا این عرضه پاسخگوی تقاضاها خواهد بود و به تدریج از قیمت‌ها کاسته خواهد شد.
 
مدیر تحویل و لجستیک ایران‌خودرو در پاسخ به اینکه باتوجه به تناسب عرضه و تقاضا، علت اصلی افزایش قیمت‌ها در مدت اخیر چه بوده است؟ تصریح کرد: عوامل مختلفی می‌تواند تاثیرگذار باشد. فضای اخبار شایعه‌ای که در جامعه و فضای مجازی انتشار پیدا می‌کند، سبب التهابات بازار شده اما با رصد آمارهای خرید و فروش ثبت شده در روز می‌توان جمع‌بندی کرد که واقعا آیا افزایش قیمت واقعی است یا خیر؟
 
وی گفت: پیش‌بینی این است که با گذشت کمی زمان و با ادامه روند عرضه‌ها بدین شکل، التهابات خودبه خود فروکش کند. البته لازم به ذکر است از امروز (دوشنبه) طبق مشاهدات ما از بازار مشخص شده که قیمت‌ها تا حدودی کاهش یافته است.