به‌روز شده در: ۱۸:۵۷ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۹۳۵۴
تاريخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
پرداخت عیدی کارمندی به کارگران در کارگاه‌های دولتی خلاف قانون کار است
دبیر خانه کارگر بروجرد گفت: عیدی بسیاری از کارگران مشمول قانون کار که در دستگاهای دولتی مشغول به کارند با فرمول محاسبه حقوق کارمندان دولت پرداخت شده که خلاف قانون کار است.
«محمد گودرزی» با تاکید بر اینکه شیوه محاسبه حق عیدی برخی کارگرانی که در دستگاه‌های دولتی مشغول به کار هستند، غیرقانونی است، به خبرنگار ایلنا گفت: تعداد زیادی از کارگران مشمول قانون کار شاغل در ارگان‌های دولتی در پرداخت حق عیدی با فرمول کارگری (حداقل دو برابر دستمزد کارگران) همانند سالهای گذشته کوتاهی کرده‌اند و عیدی آنها را به شیوه کارمندان محاسبه کرده‌اند، این در حالی است که کارگران دولتی از «مزایای کارمندی» بی‌بهره‌اند.

 گودرزی با انتقاد از گستردگی معضل بیکاری در استان لرستان بویژه در شهر بروجرد، گفت: باوجود آنکه فعالان کارگری و نمایندگان مردم در مجلس و همچنین بسیاری از کارفرمایان از وضعیت به وجود آمده، اعلام نارضایتی کرده‌اند، اما متاسفانه هیچ گوش شنوایی وجود ندارد و همچنان بر آمار بیکاری در استان لرستان و شهر بروجرد افزوده می‌شود.

او در ادامه  تصریح کرد: برخلاف قانون مصوب مجلس شورای اسلامی هر سال نزدیک به ۲ میلیون کارگر پیمانکاری تنها به دلیل آنکه دولت کارفرمای اصلی آنها محسوب می‌شود، مانند کارمندان عیدی می‌گیرند.

دبیر خانه کارگر بروجرد با یادآوری اینکه تمامی کارگران در عمل تحت پوشش مقررات کار و تامین اجتماعی هستند، در خاتمه افزود: این برخورد دوگانه با کارگران خلاف مقررات قانون کار است و کارگران می‌توانند برای احقاق حقوق خود به ادارات کار یا دیوان عدالت اداری مراجعه کنند.