به‌روز شده در: ۱۶:۳۳ - ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۹۵۰۹
تاريخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
هادی ابوی
کرونا بهانه جدید اخراج کارگران/ کارگرانی که قراردادشان تمدید نشد
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه تعدادی از کارگران به بهانه کرونا اخراج شدند گفت: اگر قرار است شعار سال تحقق یابد، سود کارخانه اول باید به کارگر برسد. در حال حاضر کارفرمایان به بهانه های مختلف کارگران خود را اخراج کرده اند.
به گزارش کارگر نیوز؛ هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ، درباره کارگرانی که به بهانه کرونا از سوی کارفرمایان اخراج شدند گفت: شیوع ویروس کرونا برای کل جهان بود. اما تعدادی کارفرمایان سوء استفاده کردند و کارگاه خود را تعطیل کردند.

 وی ادامه داد: دولت باید به این مسئله توجه کند که کارگری که در منزل بنشیند از کجا می تواند معیشت خانواده خود را تأمین کند؟ کارفرمایان از این مسئله سوءاستفاده کردند و تعداد زیادی از کارگران خود را به بهانه های مختلف اخراج کردند. درست است  که دولت تدبیر بیمه بیکاری را لحاظ کرد اما کسانی می توانند برای ثبت نام بیمه بیکاری اقدام کنند که بیمه تأمین اجتماعی را داشتند. مسئله مهم اینجاست که تعداد زیادی از کارگران صنفی بیمه تأمین اجتماعی ندارند چگونه می توانند به بیمه بیکاری مراجعه  و ثبت نام کنند؟

ابوی با بیان اینکه تعداد زیادی کارگر فصلی بیکار شدند گفت: بخش زیادی از کارگران در شهرهای زیارتی و مسافرتی مانند افرادی که خدمات زائر، نظافت مسافرخانه ها،هتل ها،چرخی های راه آهن و فرودگاه را انجام می دادند بیکار شدند.  این دسته از افراد مشکل اساسی برای ارتزاق دارند.  

 وی گفت: در مشهد به پیشنهاد نماینده مجلس مشهد پویش نذر سلامت با هدف کمک افراد توانمند به غیرتوانمند را راه انداختیم و توانستیم کمک های زیادی به افراد نیازمند داشته باشیم.

 دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: دولت تأکید می کند کارمندانی که سرکار نیایند، حقوق خود را دارند و هر چقدر هم که سرکار نیایند حقوق ثابت دارند.

 وی با اشاره به تحقق شعار سال و جهش تولید بیان کرد: با بسته شدن کارخانه ها، قدرت خرید خانوارها پایین می آید، هزینه های دولت افزایش پیدا می کند و سازمان تامین اجتماعی ناچار است به کارگران بیمه بیکاری بپردازد. این مسائل علاوه بر اینکه می تواند بزهکاری و مشکلات اجتماعی را به دنبال داشته باشد،‌مسیر تحقق شعار سال را هم طولانی تر می کند. برای آنکه جهش تولید اتفاق بیفتد نیازمند بازنگری و اصلاح برخی قوانین هستیم و در ابتدا باید یک اقدام عملی در خصوص بانکها  و قوانین آنها صورت گیرد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: سود تولید کارخانه ها اول به کارگرانش برسد؛ اگر می خواهیم تولید رونق و جهش پیدا کند باید ببینیم که آیا وضع زندگی کارگران بهتر شده و سفره های آنها بزرگتر شده یا نه؟ زمانی شعار سال محقق می شود که اقداماتی از روی کاغذ به کار و عمل تبدیل شود.

 وی در ادامه با انتقاد از تعیین نشدن دستمزد در سال 98 گفت:تعدادی از کارفرمایان از اینکه دستمزد تعیین نشد سوء استفاده کردند و بیان می کنند تا زمانی که دستمزد تعیین نشود کاری نمی توانیم بکنیم وهمین امر باعث می شود که با کارگران خود تمدید قرارداد نکنند.