به‌روز شده در: ۱۶:۴۶ - ۱۶ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۱۳۶۲
تاريخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در گفت‌وگو طرح شد؛
با افزایش ۲۱ درصدی "حداقل مستمری" به زحمت به ۲ میلیون تومان می‌رسد
علی اکبر عیوضی با انتقاد از پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی برای افزایش ۲۱ درصدی مستمری‌ها گفت: باید این پیشنهاد مرجوع شود.
به گزارش کارگر نیوز، سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی همه سطوح مستمری‌ها را به هیات دولت ارائه داده است و بعید نیست که این پیشنهاد که مورد انتقاد بازنشستگان قرار گرفته، عنقریب در هیات دولت به تصویب نهایی رسیده و ابلاغ شود.

علی اکبر عیوضی (عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران) در این رابطه می‌گوید: پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی مستمری‌ها، علیرغم اعتراض و نارضایتی بازنشستگان و برخلاف پیشنهادات کانون‌های بازنشستگی و کانون عالی بازنشستگان به دولت ارائه شده است؛ این در حالیست که در جلسات روزهای گذشته،  کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی به مدیرعامل سازمان پیشنهاد داده بود حداقل مستمری به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برساند.

وی با بیان اینکه ما روی سایر سطوح مستمری‌ها خیلی تاکید نداریم و اعتراض اصلی ما به افزایش ۲۱ درصدی حداقل مستمری است، اضافه کرد: حداقل با ۲۱ درصد پایین می‌ماند. در حال حاضر حداقل مستمری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است؛ با ۲۱ درصد افزایش به زحمت به ۲ میلیون تومان می‌رسد؛ آنهم در شرایطی که کف مستمری بازنشستگان کشوری و لشگری، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و در قانون بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی تاکید شده که هیچ بازنشسته‌ای نباید کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق ماهانه بگیرد.

 عیوضی تاکید می‌کند: مدیرعامل سازمان  و وزیر کار بدانند اگر بخواهند با این ۲۱ درصد، کف مستمری را به ۲ میلیون برسانند، با اعتراض شدید بازنشستگان مواجه خواهند شد.

به گفته وی، تبعیض میان بازنشستگان کارگری و بازنشستگان سایر صندوق‌ها به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و کارگران بازنشسته که بیش از ۶۵ درصد بازنشستگان کشور را تشکیل می‌دهند، نمی‌توانند با این تبعیض سر کنند.

عیوضی با بیان اینکه نرخ رسمی تورم در اسفندماه ۴۱.۲ درصد بوده و از آن تاریخ تا امروز بیشتر کالاهای ضروری خانوار به شدت گران شده‌اند، ادامه می‌دهد: چگونه در این شرایط، سازمان تامین اجتماعی بعد گذشت سه ماه از سال جدید، پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی مستمری‌ها را ارائه می‌دهد؟!

او تاکید می‌کند: امورات زندگی بازنشسته به هیچ وجه با ۲ میلیون تومان نمی‌گذرد و اگر بخواهند روی افزایش ۲۱ درصدی حداقل مستمری پافشاری کنند، قطعاً با اعتراض مواجه خواهند شد.

نماینده بازنشستگان تهرانی می‌افزاید: در صورتی با افزایش ۲۱ درصدی سایر سطوح موافقیم که حداقل مستمری را به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسانند؛ با این کار، تبعیض میان بازنشستگان کشور رفع می‌شود.