به‌روز شده در: ۱۶:۲۵ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۲۴۵۶
تاريخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
فعالیت‌های مرتبط با مزد چه میزان از وقت مردم را می‌گیرند؟
نتایج طرح آمارگیری از گذران وقت زمستان ١٣٩٨ منتشر شد.
به گزارش مرکز آمار، طرح آمارگیری گذران وقت یکی از طرح‌های مهم مرکز آمار ایران است. این طرح  با مراجعه به خانوارها و با هدف دستیابی به شیوه گذران وقت افراد ١٥ ساله و بیشتر ساکن در نقاط شهری کشور، شناخت نوع و مدت ‌زمان فعالیت‌های انجام‌شده توسط آنها در ٢٤ ساعت به اجرا درآمده است.

این طرح در دومین هفته اسفند ماه  ١٣٩٨در نقاط شهری کشور اجرا شد. به دلیل شیوع ویروس کووید ١٩ در ٧ استان (اردبیل، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، قزوین، کرمان و گیلان) و اعلام وضعیت قرمز در آنها این  طرح اجرا نشده است.

بررسی نتایج این طرح نشان می‌دهد که:

متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده در شبانه‌روز به ترتیب:

 گروه فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی (شامل خوابیدن، خوردن و آشامیدن، مراقبت‌های بهداشتی – پزشکی، سفر مرتبط با فعالیت‌های رسیدگی و خودمراقبتی و ...)» با ١١ ساعت و ٤٠ دقیقه

«فرهنگ، فراغت، رسانه‌های گروهی، تمرین‌های ورزشی(شامل بازدید از، رویدادهای‌/ مکان‌های فرهنگی، تفریحی و ورزشی، سرگرمی‌ها، شرکت در ورزش‌ها، استفاده از رسانه‌های گروهی، مطالعه در اوقات فراغت، تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو، سفر مرتبط با فرهنگ، فراغت، رسانه­های گروهی و تمرین‌های ورزشی و ...)» با ٤ ساعت و ٢٩دقیقه

 «خدمات خانگی بدون مزد برای اعضای خانوار و خانواده (شامل تهیه و آماده کردن غذا، تمیز کردن خانه، خرید کردن برای اعضای خانوار، نگهداری از گل و گیاه و حیوان خانگی و ...)» با ٣ ساعت و ٣ دقیقه.

«اشتغال و فعالیت‌های مرتبط برای مزد (شامل اشتغال در شرکت‌ها، نهادهای دولتی و مؤسسات غیرانتفاعی، اشتغال در بنگاه‌های اقتصادی خانگی تولید کالاها، اشتغال در خانوارها و بنگاه‌های اقتصادی خانگی ارائه خدمات، فعالیت‌های فرعی و وقفه‌های مرتبط با شغل، جستجوی شغل، راه‌اندازی شغل، سفر و تردد مرتبط با شغل و ...» با ٢ ساعت و ٤٠ دقیقه و این مدت زمان برای مردان در حدود ٤  ساعت  ٤٦ دقیقه می‌باشد.

«معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب و رسوم دینی (صحبت‌ کردن، شرکت در رویدادهای اجتماعی‌/ فرهنگی جامعه، نقش داشتن در مسئولیت‌های مربوط به شهروندی، آداب و رسوم دینی، سفر تفریحی‌- زیارتی و ...)» با ١ ساعت و ٢٤ دقیقه بوده است.

 همچنین کمترین زمان صرف شده در شبانه‌روز مربوط به «کار داوطلبانه بدون مزد، کارآموزی و سایر کارهای بدون مزد » با ٢ دقیقه است.

در بین مردان، بعد از فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی»، متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده در شبانه‌روز به ترتیب مربوط به گروه فعالیت «فرهنگ، فراغت، رسانه‌های گروهی، تمرین‌های ورزشی» با ٤ ساعت و ٥٤ دقیقه، «اشتغال و فعالیت‌های مرتبط برای مزد» با ٤ ساعت و ٤٦ دقیقه و « معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب‌ورسوم دینی» با ١ ساعت و ٣٩ دقیقه بوده است.

در بین زنان، متوسط بیشترین زمان صرف شده بعد از رسیدگی و خودمراقبتی، به ترتیب مربوط به گروه فعالیت «خدمات خانگی بدون مزد برای اعضای خانوار و خانواده» با ٥ ساعت و ٠٦ دقیقه و « فرهنگ، فراغت، رسانه‌های گروهی، تمرین‌های ورزشی» با ٤ ساعت و ٥٠ دقیقه در رتبه بعدی قرار دارد.

مقایسه الگوی گذران وقت بین مردان و زنان گویای این مطلب است که زنان نسبت به مردان در یک شبانه روز وقت بیشتری به خدمات خانگی بدون مزد و در گروه فعالیت اشتغال برای مزد، زمان کمتری اختصاص می‌دهند.

مقایسه الگوی گذران وقت در دو فصل پاییز و زمستان نشان می‌دهد شیوع کرونا ویروس بر الگوی گذران وقت افراد جامعه اثر گذاشته است به طوری که خدمات خانگی بدون مزد به طور متوسط ٢٢ دقیقه و رسیدگی و خود مراقبتی ٢٥ دقیقه نسبت به فصل پاییز زمان بیشتری  و «فرهنگ، فراغت، رسانه‌های گروهی، تمرین‌های ورزشی» با ٢٣ دقیقه، «معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب‌ورسوم دینی» با ٢٢ دقیقه زمان کمتری نسبت به فصل پاییز به خود اختصاص داده است.

خاطرنشان می‌سازد که نشریه این طرح در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir در طبقه فرهنگ، ورزش، گردشگری / فرهنگ عمومی قابل دسترسی است.