به‌روز شده در: ۱۳:۵۲ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۲۵۵۲
تاريخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
فتح‌الله بیات:
امیدواریم جلسات افزایش دستمزد در نیمه دوم سال به تاخیر نیفتد/ حداقل مستمری بازنشستگان برابر با حداقل حقوق باشد
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور با بیان اینکه حقوق کارگران از حداقل هم حداقل‌تر است، گفت: امیدواریم به وعده بازنگری در حداقل دستمزد در نیمه دوم سال عمل شود.
به گزارش کارگر نیوز، فتح‌الله بیات درباره وعده بازنگری در حداقل دستمزد در نیمه دوم سال عنوان کرد: امسال تعیین حداقل دستمزد کارگران با اما و اگرهایی همراه بود. افزایش ۲۱ درصدی حقوق مورد قبول نمایندگان کارگران قرار نگرفت تا اینکه نهایتا جلسات دستمزد بار دیگر برگزار و شاهد افزایش این رقم به ۲۶ درصد بودیم.

او ادامه داد: باتوجه به اینکه نرخ تورم اعلامی بیش از ۴۰ درصد است، افزایش ۲۶ درصدی دستمزد هم راضی‌کننده نیست. مستمری بازنشستگان نیز به گونه‌ای تابع حداقل دستمزد تعیینی از سوی شورای عالی کار است. بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی حداقل مستمری نباید از حداقل دستمزد کمتر باشد. اینطور افزایش ناچیز دستمزد هم بر معیشت کارگران و هم بر زندگی بازنشستگان تاثیر گذاشته است.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور با بیان اینکه حقوق کارگران از حداقل هم حداقل‌تر است، گفت: به دنبال افزایش ۲۱ درصدی و پس از آن ۲۶ درصدی حداقل دستمزد، وعده داده شد که در نیمه دوم سال افزایش دستمزد مجددا مورد توجه قرار گیرد. روندهای موجود نیز نشان می‌دهد لازم است بازنگری هایی صورت گیرد.

او تصریح کرد: شاهد نوسانات گسترده در بازارهای مختلف هستیم. در هفته‌های اخیر شاهد گرانی‌هایی در بازار طلا و سکه، ارز و همچنین رشد بی‌سابقه بورس بودیم. این نوسانات بر قیمت دیگر کالاها ازجمله کالاهای مصرفی هم تاثیر می‌گذارد و تورم باعث می‌شود قدرت خرید کارگران و بازنشستگان پایین بیاید. اینطور امیدواریم به وعده‌ها عمل شده و در نیمه دوم سال شاهد بازنگری در حداقل دستمزد باشیم.

بیات با بیان اینکه ترمیم دستمزد حق مسلم کارگران و بازنشستگان است، گفت: نگرانی ما از این است که مانند جلسات دستمزد در ابتدای امسال، کار به تاخیر بیفتد که چنین اتفاقی به ضرر کارگران است.