به‌روز شده در: ۱۶:۲۵ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۲۵۸۲
تاريخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
پرش سه گام ايران خودرويي ها :
از نهضت داخلی سازی قطعات تا توسعه محصول جدید ایرانی
“آن ذهن و فکری که می تواند ماهواره را تولید کند و برای ارسال ماهواره بعدی در مدار ۳۶ هزار کیلومتری هدف گذاری کند، قطعا چنین روحیه، ابتکار و خلاقیت برای تولید خودرو با مصرف پنج لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر و در دیگر بخشهای تولید نیز دارد”
به گزارش کارگر نیوز؛ تلاش برای تحقق این فراز مهم از سخنان مقام معظم رهبری از رویکردهای اساسی همه آنهایی است که در عرصه تولید صنعتی، به ویژه صنعت خودرو فعالیت می کنند. آنهایی که به وجود سرمایه انسانی واجد شایستگی تولید خلاقانه و مبتکرانه در داخل کشور و ذهن و فکر خلاق و مبتکر اهمیت قایلند و باور دارند که در سایه توکل و اعتقاد به ذات لایزال الهی و همچنین خلوصی مومنانه می توان ، بر دشواریها فائق آمد و در جهت ارتقای تولید داخل هرآن چه باشد، اقدام کرد. چنین نگاه و رویکردی قطعا دستاوردهای ارزشمندی را نصیب کشور اسلامی ایران خواهد کرد. به واقع در قاموس مدیریت دستیابی به این توفیق را باید در همگرایی استعدادهای داخلی برای هدفی بلند که همانا به اوج برنشاندن تولید در فرآیند آن است، جستوجو کرد؛ به عبارت دیگر، تجمیع سرمایه فکری، دانشی و باور اعتقادی به دستیابی به استقلال در سایه همکاری و در نتیجه جهش در نهضت تولید داخل منجر خواهد شد و این موفقیت با سیاستگذاری مدبرانه و مدیریتی آگاهانه ممکن خواهد بود.در این راستا شاهدیم که بخشهای مختلف سیاستگذار در دولت ، اهتمام درخور و قابل توجهی را برای توفیق در ارتقای صنعت در بخشهای مختلف سازماندهی و اجرا کرده است، سیاستهای اجرایی خردمندانهای که منجر به تحرک بخشی در تولید داخل به ویژه در صنعت خودروی کشور بوده است؛ به نحوی که از فشار ناشی از تحریمهای بینالمللی و محدودیتهای حاکم بر تامین برخی مایحتاج اولیه در فرآیند تولید بدل به شکوفایی در ساخت داخل شود و از این رهگذر کاهش فشارها در عرصه تولید داخل را در بخشهای مختلف تولیدی شاهد باشیم. تجربه ارزشمند این اتفاق در گروه صنعتی ایرانخودرو قابل ملاحظه است. تفویض مدیریتی که به بخشهای مختلف تولید در صنعت خودرو شده است، این فرصت را برای مدیریت و راهبری این صنعت فراهم آورده است که بتوانیم در کنف برخی حمایتهای اندک، فرصت تعامل با سازندگان خلاق و مبتکر را توسعه دهیم و بدینوسیله در بخشهای مهمی به فناوری تولید قطعات با فناوری پیشرفته (هایتک) دست یابیم.

تفکرجهادی
گروه صنعتی ایران خودرو با تفکر جهادی و پیوستن به نهضت ساخت داخل و همراهی با قطعه‌سازان کشور، موفق شده با برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌های متعدد از سال گذشته تاکنون، علاوه بر کاهش ارزبری حدود ۱۳۲ میلیون یورویی، بیش از ۸۰۰میلیارد تومان در پروژه‌های بهینه سازی طراحی صرفه جویی کند.
ایران خودرو به عنوان یکی از بزرگترین صنایع و پیشتاز در صنعت خودروسازی کشور، همواره در تلاش است تا با طراحی، تولید و توسعه محصولات خود، نیازهای مشتریان را برای خرید خودرویی باکیفیت، مطابق با امکانات روز دنیا، دوستدار محیط زیست و با رویکردی مسئولانه در قبال جامعه، مرتفع کند.

پروژه های ساخت داخل محقق شده در سال ۹۸
در طی پروژه هایی که در سال ۹۸ در طول مسیر دستیابی به خودکفایی و پیوستن به نهضت ساخت داخل محقق شده، ۶۰ قطعه توسط ۳۵ سازنده و کاهش ارزبری سالانه ۷۴ میلیون یورو است. از این رقم ۳۵ میلیون یورو متعلق به کاهش ارزبری حاصل از اجرای ۲۳ پروژه ای است که در جریان برگزاری میزهای یک تا سه قرار داشته است. این پروژه ها کاهش ارزبری ۳۵ میلیون یورو سالانه را به ارمغان آورده است.
زمان دقیق برگزاری میز شماره چهار طی هفته های آینده مشخص می شود. پیش بینی می شود در این میز ۲۳ پروژه تعریف و ۳۶ قطعه توسط ۱۹ سازنده تامین شود و در انتها کاهش ارزبری ۳۴ میلیون یورویی را در پی داشته باشد.

پروژه های بهینه سازی طراحی در سال ۹۸
در سال ۹۸ و به همت تلاشگران حوزه صنعت که قطعا بدون همت والای آنها طی این مسیر میسر نبود، ۴۴ پروژه در حوزه بهینه سازی طراحی و مدیریت هزینه تعریف و محقق شد. اجرای این پروژه ها، کاهش ۵۸ میلیون یورویی ارزبری را به دنبال داشت. هم چنین این پروژه ها علاوه بر کاهش ارزبری، ۸۱۲ میلیارد تومان در بهینه سازی طراحی صرفه جویی در پی داشته اند.
همکاری با شرکت های صنایع دفاعی
گروه صنعتی ایران خودرو در راستای عمل به نهضت داخلی سازی و هم چنین در حرکت به سمت تحقق شعار جهش تولید، پروژه های مشترکی را با شرکت های صنایع دفاعی تعریف و در دست همکاری و اجرا دارد که تعداد آنها در مجموع ۲۸ پروژه است.

برنامه خودکفایی در سال ۹۹
گروه صنعتی ایران خودرو درسال جهش تولید، با اجرای ۱۵۱ پروژه خودکفایی، کاهش ارزبری ۱۵۳ میلیون یورویی را در دستور کار قرار داده است .
برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ تعداد ۱۷۳ پروژه جهت داخلی‌سازی تعریف شده که در مجموع ۲۴۶ میلیون یورو کاهش ارزبری به دنبال خواهد داشت. این پروژه‌ها در حوزه خودکفایی خرید خارجی ساپکو به صورت مستقیم،‌ خودکفایی خرید خارجی سازندگان و خودکفایی مواد اولیه با منشا خارجی قرار دارد. این گروه صنعتی برای دستیابی به اهداف تعیین شده در سال جاری و اجرای ۱۳ پروژه و تحقق هدف کاهش ارزبری ۱۵۹ میلیون یورویی،‌ نیازمند سرمایه گذاری ۳۱۳ میلیارد تومانی و ۵۳ میلیون یورویی است .
گروه صنعتی ایران خودرو در کنار بومی سازی قطعات با تکنولوژی بالا ، عرضه هفت محصول جدید را در سال جاری در برنامه دارد .