به‌روز شده در: ۰۹:۰۹ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۲۷۹۱
تاريخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در گفت‌وگو مطرح شد‌‌:
ریالی از درآمد حاصل از هدفمندی به صیادان داده نشد
رئیس اتحادیه صیادی خوزستان گفت: صیادان خواستار تشکیل فراکسیون قوی صیادی در مجلس هستند.
به گزارش کارگر نیوز، تشکیل فراکسیون‌های مختلف، یکی از مسائل پرحاشیه و خبرساز مجلس یازدهم بود. آنقدر تقاضا برای تشکیل فراکسیون زیاد شد و حتی از تشکیل فراکسیون‌های عجیبی مانند سیر و عدس خبر رسید تا سرانجام هیات رئیسه مجلس محدودیت‌هایی برای تشکیل فراکسیون‌ها اعمال کرد. در این بین وجود برخی فراکسیون‌ها لازم و ضروری است ازجمله فراکسیون کارگری و صیادی که می‌توانند مشکلات این اقشار را به صورت ویژه دنبال کند.

غلامرضا دهقانی (رئیس اتحادیه صیادی خوزستان) با تاکید بر لزوم تشکیل فراکسیون قوی صیادی در مجلس یازدهم به ایلنا گفت: مسائل مهمی هست که این فراکسیون باید آن را پیگیری کند. یکی از مهمترین این موارد اجرای بند هشت قانون هدفمندی یارانه‌هاست.

او توضیح داد: بر اساس این بند باید ۳۰ درصد درآمد حاصل از هدفمندی به بخش‌های کشاورزی و صنعت اختصاص یابد. تاکنون ریالی به بخش صیادی که زیرمجموعه بخش کشاورزی است، اختصاص نیافته است. این در حالی است که بخش صیادی شاهد بیشترین افزایش قیمت‌ها در زمینه حامل‌های انرژی بود و شاهد افزایش پلکانی سوخت شناورها بودیم. با اختصاص ۳۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی به بخش‌های صنعت و کشاورزی می‌توانیم امیدوار به تجهیز بنادر صیادی، بازسازی زیستگاه‌ها و کمک به گونه‌های در معرض خطر و همچنین بهبود معیشت صیادان باشیم.

رئیس اتحادیه صیادی خوزستان همچنین به معافیت بیمه‌ای شناورهای صیادی اشاره و عنوان کرد: برای هر شناور تا پنج نفر معافیت بیمه‌ای در نظر گرفته شده و اگر شناوری بخواهد نیروی بیشتری را به کار بگیرد به جای اینکه به عنوان کارآفرین مورد حمایت قرار گیرد، جریمه می‌شود و دیگر معافیت بیمه‌ای ندارد.

دهقانی همچنین خواستار کمک به پرداخت سهم بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور برای صیادان شد و گفت: صیادی شغل سختی است و بسیاری از صیادان در جوانی به دلیل شغل‌شان دچار مشکل می‌شوند. برای صیادان مقدور نیست که سهم چهار درصدی بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور را خودشان بپردازند و ما از مجلس خواستار کمک در این زمینه هستیم.