به‌روز شده در: ۱۷:۴۹ - ۲۷ دي ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۳۲۷۳
تاريخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
از سوی نماینده کارگران تشریح شد؛
ماجرای شرکت «هفت‌تپه» از کجا آغاز شد؟
نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه مشکلات و مطالبات کارگران این شرکت را تشریح کرد و آن را مربوط به چرخه نادرست خصوصی سازی این شرکت دانست.
به گزارش کارگر نیوز، امید آزادیخواه در گفت‌وگوی تلویزیونی در خصوص مشکلات و مطالبات کارگران شرکت هفت‌تپه، اظهار کرد: متأسفانه مسئله هفت‌تپه به چرخه نادرست خصوصی‌سازی در کشور بر می‌گردد.

وی افزود: این شرکت در سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد که از نظر بیشتر کارشناسان، نمایندگان و همه صاحب‌نظران عرصه تولید و اقتصاد، «خصوصی‌سازی» در ایران در اکثر موارد به اهداف خودش نرسیده و با مشکل مواجه شده است که شرکت نیشکر هفت‌تپه نیز نمونه‌ای از این دست است.

آزادیخواه در ادامه گفت: در سال ۹۴ شرکت هفت‌تپه حدود ۵۷ هزار تن شکر سفید تولید می‌کرد و حدود هشت هزار و ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت داشت در حالی که امروز میزان تولید شکر به ۱۹ هزار تن شکر زرد رسیده است و سطح زیر کشت آن به ۶ هزار و ۳۰۰ کاهش یافت.

وی با بیان اینکه «آقایان می‌گویند که یک شرکت ورشکسته تحویل گرفته‌ایم»، بیان کرد: سئوالم این است؛ شرکتی را که ۵۷ هزار تن تولید داشت و اکنون به ۱۹ هزار رسیده است، چه می‌توان نامید؟

آزادیخواه اضافه کرد: متأسفانه این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده و اکنون دغدغه کارگران و… به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شوند. دغدغه اصلی و مهم‌ترین آن، حفظ بقای شرکت است چرا که مردم ما و شمال خوزستان این شرکت را مثل فرزند خود می‌دانند که ذره‌ذره دارد از بین می‌رود و دومین دغدغه مطالبات یعنی مطالبات صنفی و حقوق‌های معوقه و… است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید نظام الدین موسوی، احمد نادری و علی خضریان سه تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه صبح امروز وارد استان خوزستان شدند و تا ساعتی دیگر در میان کارگران هفت تپه حضور می‌یابند.

یکی از تجمعات اعتراضی کارگران کشور که نزدیک به ۵۰ روز از آن می‌گذرد، مربوط به کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در استان خوزستان است.

صاحبان سهام این شرکت که با تخلفات مالی مواجه بودند، از اردیبهشت‌ماه واریز حقوق کارگران را متوقف کرده‌اند.

کارگران نیز در اعتراض به این موضوع یا دست از کار کشیدند یا اقدام به تجمع مسالمت‌آمیز مقابل دفتر نماینده شوش در مجلس و یا شرکت و … کردند.

در واکنش به این مساله، حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت کار اعلام کرد که کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه متعهد شده حقوق و مزایای اردیبهشت و خرداد ۹۹ را بلافاصله پس از رفع مسدودی حساب شرکت و حداکثر تا دهم مرداد ماه پرداخت کند.

با این حال، پی‌گیری‌های خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که نه تنها حقوق معوق کارگران هفت‌تپه مربوط به ماه‌های اردیبهشت و خرداد واریز نشده بلکه حقوق تیر هم پرداخت نشده است و به این ترتیب حقوق معوق کارگران این شرکت به سه ماه رسیده است.

لازم به ذکر است که اعتراضات کارگران هفت‌تپه صرفاً مربوط به حقوق معوق نمی‌شود بلکه این افراد به وضعیت خصوصی‌سازی و آینده این شرکت نیز معترض هستند.