به‌روز شده در: ۱۶:۲۸ - ۲۹ مهر ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۴۸۲۷
تاريخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
کارگران زغال سنگ سوادکوه خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند
برخی کارگران پیمانکاری شاغل در معادن زغال سنگ سوادکوه، رفع مشکلات اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای افزایش دستمزدهایشان را خواستار شدند.
تعدادی از کارگران پیمانکاری معادن زغال سنگ سوادکوه در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: حدود ۸۰ کارگر تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری مشغول استخراج زغال سنگ در منطقه معدنی سواد کوه البرز مرکزی هستند که نسبت به اجرا نشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل انتقاد دارند.

به گفته این کارگران، به درستی اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل در این واحد معدنی باعث ایجاد شکاف درآمدی میان کارگران شده به طوری که در عمل همه کارگران به نسبت مساوی از مزایای مزدی برخودار نیستند.

آنها گفتند: یکسان‌سازی حقوق تا به حال برای کارگران پیمانکاری این واحد معدنی که حدود ۸۰ کارگر شاغل دارد، به درستی اعمال نشده و این مسئله موجب شده افزایش دستمزد کارگرانی که سالهاست در این واحد صنعتی به کارهای سخت مشغولند، متناسب با سوابق کاری آنها نباشد.

کارگران این واحد معدنی در عین حال یادآور شدند: یکی دیگر از مطالبات کارگرانی که تحت پوشش پیمانکار مشغول کار هستند، پرداخت مابه‌التفاوت طرح طبقه‌بندی از سال ۹۶ تاکنون است.

آنها اظهار داشتند: حقوق دریافتی ما مخارج زندگی خانوادگی‌مان را تامین نمی‌کند. علاوه بر آن با کاهش اضافه‌کاری‌ها و حذف مزایایی همانند شب‌کاری‌ها برای تامین مخارج دچار مشکل شده‌ایم.

این کارگران با بیان اینکه در زمینه دریافت حق سرویس ایاب و ذهاب و یک وعده غذای گرم نیز مشکل داریم، درباره نتیجه پیگیری چندساله خود گفتند: اصلی‌ترین مشکل این واحد معدنی کمبود امکانات ایمنی و رعایت نشدن بهداشت محیط کار است که از مدت‌ها قبل پیگیری کرده‌ایم اما این مشکل هنوز برطرف نشده است.

آنها با بیان این مطلب که "خواسته‌های صنفی و به حق کارگران به مسئولان شهرستانی ارایه شده است"،  تاکید کردند: به دلیل وقوع حوادث کار در این واحد معدنی، تکمیل تجهیزات ایمنی در معدن و نظارت دقیق کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار و نظارت بارزسان ادارات کار منطقه از خواسته‌های دیگر کارگران است.