به‌روز شده در: ۱۲:۲۱ - ۲ آبان ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۵۳۷۷
تاريخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
صادقی‌فر:
آمار اختلالات روانی در جامعه کار و تولید بیشتر از میانگین جامعه است
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرایی شدن «طرح ابر» به منظور ارتقای بهداشت روان جامعه کار و تولید اجرایی خبر داد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «ابراهیم صادقی فر» معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تقی رستم‌بندی رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در جلسه تدوین برنامه ملی «طرح سامان» که به صورت ویدئو کنفرانس با مدیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانهای آذربایجان غربی، البرز، کرمان، فارس، زاهدان، کرمانشاه، تهران، خوزستان و لرستان برگزار شد با اعلام این خبر گفت: آمار اختلالات روانی در جامعه کار و تولید بیشتر از میانگین جامعه است و به همین منظور برنامه «طرح ابر» برای ارتقای بهداشت روان جامعه کار و تولید اجرایی می‌شود.

اقدامات معاونت فرهنگی در قالب طرح ابر

وی ضمن گرامیداشت دهم اکتبر روز «جهانی بهداشت روان» و آمار پژوهشی که در سال ۹۴ با ۱۳ هزار و ۶۰۰ نمونه جامعه کار و تولید جمع آوری شده است، گفت: متاسفانه آماراختلالات روانی در جامعه کار و تولید بیشتر از میانگین جامعه است.

صادقی فر با بیان اینکه معاونت اجتماعی فرهنگی برنامه‌ای مدون در قالب «طرح ابر» برای ارتقای بهداشت روان جامعه کار و تولید برنامه‌ریزی کرده است، یادآور شد: سال گذشته این طرح را از استان البرز شروع کردیم و امسال با جدیت در سایر استان‌ها ادامه خواهیم داد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر سواد پیشگیری از اعتیاد که مورد توجه سازمان بهداشت جهانی است تاکید کرد و گفت: نا آگاهی در خصوص اعتیاد باعث شده این بیماری در جامعه کار و تولید شیوع پیدا کند.

صادقی فر افزود: در طرح ملی پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید به این موضوع توجه ویژه شده است.

وی تصریح کرد: این طرح ۴ سال است که در جامعه کار و تولید اجرایی شده و تا به امروز یک هزار و ۸۰۰ بنگاه اقتصادی (۵۰ تا ۵۰۰ نفری) را با جمعیت حدود ۳ میلیون نفری تحت پوشش قرار داده که امیدواریم امسال با همکاری استان‌ها کارگاه‌های زیر ۵۰ نفر هم تحت پوشش این طرح قرار بگیرند.

صادقی فر توضیح داد: در این طرح سه بسته آموزش و ترویج سبک زندگی، استقرار تسهیلات مراقبت جسمی، روانی و اجتماعی کارگران، کارفرمای سلامت محور به عنوان مداخلاتی برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید درنظر گرفته شده است.

ضرورت آموزش تاب‌آوری به جامعه کار و تولید

در این نشست، تقی رستم‌بندی، رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با بیان اینکه باید نشاط در جامعه افزایش یابد تا امید و رضایت افزایش پیدا کند، بر ضرورت کاهش آسیب‌های اجتماعی ودر راس آن‌ها اعتیاد تاکید کرد.

وی بر ضرورت پوشش ملی طرح‌های آموزشی و پیشگیرانه و حمایت مالی پایدار طرح‌های به اثبات رسیده تاکید کرد.

رستم‌بندی با اشاره به اینکه هر میزان فشار اجتماعی زیاد شود، احتمال کج روی و بروز آسیب بیشتر است خاطرنشان کرد: تنگناهای اقتصادی به مردم به خصوص جامعه کار و تولید فشار وارد می‌کند از همین رو آموزش تاب‌آوری بسیار اهمیت دارد.